Pjongczang 2018: Emil Hegle Svendsen chorążym reprezentacji Norwegii

Foto: Anders Rove Bentsen

Foto: Anders Rove Bentsen

Na trzy dni przed rozpoczęciem XXIII Zimowych Igrzysk Olimpijskich poznaliśmy nazwisko chorążego reprezentacji Norwegii. W Pjongczangu flagę kraju Wikingów podczas ceremonii otwarcia poniesie biathlonista Emil Hegle Svendsen.

Urodzony w Trondheim czterokrotny mistrz olimpijski w biathlonie Emil Hegle Svendsen został wybrany na chorążego reprezentacji Norwegii na XXIII Zimowe Igrzyska Olimpijskie. Svendsen jedzie na czwarte igrzyska w swojej karierze. Debiutował w Turynie, gdzie startował tylko w biegu masowym. Zajął wówczas wysokie szóste miejsce. Dwukrotnie sięgał po indywidualne złote krążki. W Vancouver w biegu indywidualnym i w Soczi w starcie masowym. – Jest to honorowa misja, której nie doświadcza wielu ludzi w swojej karierze. Z pewnością będzie zostanie mi to w pamięci do końca życia – skomentował Svendsen. – Kiedy mnie zapytano, na początku byłem bardzo zaskoczony, a potem byłem dumny i szczęśliwy – dodawał.

Dla wielu kibiców sportów zimowych naturalną kandydatką do niesienia flagi norweskiej była Marit Bjoergen. Mistrzyni dostała propozycję, ale odmówiła. Powodem jest jej start w biegu łączonym a udział w ceremonii wiąże się z wieloma godzinami. – Marit jest naszą największą gwiazdą i to oczywiste, że zawsze jej składa się pierwszą propozycję – twierdzi Svendsen. – Jestem dumny, że zostałem poproszony przez nią – komentował. W Norwegii niemal nikt nie ma wątpliwości, że Emil zasłużył na tak zaszczytną funkcję. – Ma imponującą karierę olimpijską, i jest doskonałym przedstawicielem norweskiego sportu i historii Zimowych Igrzysk Olimpijskich – powiedział dyrektor Tore Oevrebø.

Źródło: Nrk.no

Mateusz Król
Obserwuj

Dodaj komentarz

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.