Pjongczang 2018: Białorusinki ze złotem w sztafecie biathlonowej, Polki siódme

13:41, 22.02.2018 Anna Felska Aktualizacja: 13:57, 22.02.2018

Reprezentantki Białorusi zostały mistrzyniami olimpijskimi w sztafecie biathlonowej. W Pjongczangu szansę na medal miały Polki, które po trzeciej zmianie były na prowadzeniu, ale ostatecznie zajęły siódme miejsce. Srebrny medal dla Szwedek, brązowy dla Francuzek.

W Pjongczangu panowały dzisiaj trudne warunki pogodowe. Silny wiatr i śnieżyca utrudniały rywalizację w sztafecie biathlonowej kobiet 4 x 6 km. Czołówka zmieniała się po każdym strzelaniu, w których zawodniczki często pudłowały. Błędy popełniały również Polki. Monika Hojnisz oraz Magdalena Gwizdoń dobierały naboje. Na trzeciej zmianie Krystyna Guzik biegała nawet karną rundę, ale po drugim swoim strzelaniu wybiegła na trasę na drugiej pozycji. W biegu wyprzedziła rywalkę i doprowadziła polską sztafetę na czwartą zmianę na pierwszej pozycji z ponad 8 sekundami przewagi. Weronika Nowakowska popełniła błędy na strzelaniu, dobierała naboje i straciła prowadzenie. Utrzymywała się jednak w czołówce. Ostatnie decydujące strzelanie nie poszło po myśli Polki, która trzykrotnie dobierała. Na trasie nie była w stanie odrobić już strat. Złoto powędrowało do Białorusinek, które na ostatniej zmianie miały mistrzynię olimpijską Darię Domrachevą. Szwedka Oeberg, również mistrzyni olimpijska z Pjongczangu finiszowała za Białorusinką, ze stratą 10,7 s. Trzecie Francuzki na metę dotarły ze stratą 17,6 s.

Znaczną stratę miały już Norweżki (+29,7), które zajęły miejsce tuż za podium, mimo aż trzech karnych rund. Piąte miejsce zajęły Słowaczki (+38,4), które podobnie jak Polki biegały jedną karną rundę. O szóste miejsce Polki (+43,6) walczyły ze Szwajcarkami, ale niestety to Szwajcarki minimalnie wyprzedziły naszą reprezentację. Dopiero 8. miejsce zajęły Niemki (+53,9), które popełniły dużo błędów na strzelnicy i biegały aż 3 karne rundy.  W dziesiątce znalazły się jeszcze Włoszki (+1:04.1) oraz Kanadyjki (+1:33.4).