Pjongczang 2018: Amerykanki mistrzyniami olimpijskimi w sprincie drużynowym, Polki na 7. miejscu

fot: fasterskier.com

fot: fasterskier.com

Amerykanki Kikkan Randall i Jessica Diggins zostały mistrzyniami olimpijskimi w sprincie drużynowym podczas igrzysk olimpijskich w Pjongczangu. Srebro zdobyły Szwedki, a brąz Norweżki. Polki zakończyły rywalizację na siódmym miejscu.

Finał sprintu drużynowego kobiet był pasjonującym widowiskiem, które trzymało w napięciu do samego końca. Faworytkami były Amerykanki, które miały najlepszy czas półfinału, a także Szwedki i Norweżki, które broniły tytułu mistrzyń olimpijskich wywalczony przed czterema laty w Soczi. Po pierwszej zmianie prowadziły reprezentantki Kraju Fiordów, ale tempa dotrzymywały im biegaczki ze Stanów Zjednoczonych i Trzy Korony. To właśnie te trzy duety odskoczyły pozostałym drużynom i rozegrały między sobą walkę o złoty medal.

Na ostatniej zmianie każda z zawodniczek dawała z siebie wszystko, żeby sięgnąć po medal z cenniejszego kruszcu. Na ostatnim podbiegu przed stadionem zaatakowała Falla i uzyskała kilka metrów przewagi. Zaraz za Norweżką ruszyła Szwedka Stina Nilsson i Amerykanka Jessica Diggins. Biegaczka ze Stanów Zjednoczonych tuż przed finiszową prostą minęła reprezentantkę Norwegii i pozbawiła Fallę szans na zdobycie złotego medalu. Na ostatnich metrach zawodniczka z Minnesoty pokonała jeszcze mistrzynię olimpijską w sprincie z Pjongczangu, czyli Stinę Nilsson, zapewniając Amerykankom tytuł mistrzyń olimpijskich.

Srebrny medal wywalczyły Szwedki biegnące w składzie Charlotte Kalla/Stina Nilsson, a brązowy Norweżki Marit Bjoergen i Maiken Caspersen Falla. Na czwartym miejscu finiszowały Szwajcarki, piąte były Finki, szóste Słowenki, a na siódmej lokacie finiszowały Polki, które od samego początku biegu plasowały się właśnie w granicach ósmej pozycji. Biało-Czerwone straciły do triumfatorek 36 sekund.

Dzisiejszy bieg był historyczny nie tylko dla Amerykanek, które zdobyły pierwszy w historii złoty medal w biegach narciarskich dla swojego kraju, ale także dla Marit Bjoergen. Norweżka zdobyła swój 14. olimpijski medal i została zawodniczką, która zdobyła najwięcej krążków na Zimowych Igrzyskach Olimpijskich.

Wyniki

Źródło: informacja własna

Dodaj komentarz

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.