Pjongczang 2018: 13. miejsce Mateusza Lutego, zwycięstwo Friedricha

04:01, 25.02.2018 Kamil Karczmarek

Dwa finałowe ślizgi bobslejowych czwórek były jedną z ostatnich konkurencji rozgrywanych na igrzyskach olimpijskich w Pjongczangu. Mistrzem olimpijskim został Francesco Friedrich, który w Korei zdobył 2 złote medale. Czwórka Mateusza Lutego zajęła 13. miejsce. To najlepszy wynik polskiej czwórki bobslejowej w historii igrzysk.

Po pierwszym dniu zawodów Mateusz Luty/Arnold Zdębiak/Łukasz Miedzik/Grzegorz Kossakowski plasowali się na 13. miejscu ex aequo z Nickiem Poloniato. Trzeci ślizg w wykonaniu polskiej załogi był bardzo dobry. Polacy uzyskali wynik 49,46, który był 12. czasem przejazdu. Polscy bobsleiści awansowali na 12. miejsce w klasyfikacji zawodów i pewnie weszli do finałowego ślizgu, w którym startuje 20 najlepszych osad. Polacy okazali się lepsi od Poloniato, a także wyprzedzili Szwajcara Clemensa Brachera. Znowu najszybszy czas przejazdu uzyskała czwórka Francesco Friedrich/Martin Grothkopp/Candy Bauer/Thorsten Margis. Mistrz olimpijski w dwójkach (ex aequo z Justinem Krippsem) powiększył przewagę nad drugim Koreańczykiem Yungjongiem Wonem i trzecim Niemcem Nico Waltherem.

Polacy nie zdołali utrzymać 12. miejsca. Polska czwórka popełniła błąd na wirażu numer 9 i przegrała o 8 setnych z Nickiem Poloniato. Łączny czas załogi Luty/Zdębiak/Miedzik/Kossakowski wyniósł 3:17.89. Świetny wynik czwórki Mateusza Lutego przejdzie do historii polskich bobslejów. Francesco Friedrich pewnie obronił pierwsze miejsce, które zajmował od pierwszego do ostatniego przejazdu. Podwójny mistrz olimpijski z Pjongczangu wygrał z przewagą 53 setnych.

Drugi po trzech ślizgach Koreańczyk Won stracił swoją przewagę nad Nico Waltherem. Załogi Korei Południowej i Niemiec uzyskały takie same łączne czasy i zdobyły srebrne medale. Na czwarte miejsce awansował Rico Peter, a na piąte Oskars Melbardis. Z czwartej na szóstą pozycję pomimo rekordu startu spadła czwórka Justina Krippsa, w której jechał bobsleista polskiego pochodzenia Alex Kopacz.