Pionierka kobiecych skoków w Norwegii wraca do pracy trenerki

fot. vg.no

Norweski Związek Narciarski wznawia współpracę z firmą Norsk Tipping. Tym samym stanowisko szkoleniowe w kobiecej części norweskiej drużyny obejmie była skoczkini, Line Jahr.

fot. vg.no

Wznowienie współpracy jest możliwe dzięki znalezionym funduszom, które umożliwiają realizację Projektu 2022. Ma on na celu przygotowanie jak największej ilości norweskich skoczkiń do przyszłorocznych igrzysk w Pekinie. Współpraca z Jahr daje realne podstawy aby wierzyć w sukces tego przedsięwzięcia. – Jest jedną z nielicznych kobiet w świecie skoków narciarskich. Widzimy, że działania Lin przynoszą oczekiwane skutki. Do kadry regularnie dołączają nowe zawodniczki. Anna Odine Strom, Ingebjorg Saglien Braten, Thea Minyan Bjoerseth i Erin Kvandal przeszli przez ten system – relacjonuje menadżer norweskiej reprezentacji, Clas Brede Brathen.

Wspieranie skoczkiń jest elementem akcji równać szanse. – Ułatwienie pracy dziewczynom, które skaczą na nartach, pomaga podkreślić potrzebę wzmocnienia możliwości dziewcząt w innych dziedzinach sportu – zaznacza Asne Havnelid z Norsk Tipping. Zaufanie norweskiej organizacji ds. skoków narciarskich wynika z chęci korzystania przez nią z wiedzy byłej skoczkini, co jest dowodem na poważne traktowanie tego sportu. – Poprzez nasz projekt byliśmy w ostatnich latach jednym ze sponsorów Norweskiego Związku Narciarskiego ze szczególnym naciskiem na skoki kobiece. Kiedy pojawiła się możliwość dołączenia do projektu działań Jahr, uznaliśmy, że należy kontynuować sponsoring w 2021 roku – tłumaczy Hanvnelid.

Line Jarh jest medalistką mistrzostw świata z 2015 roku, kiedy to sięgnęła po srebro w konkursie drużyn mieszanych. W 2015 roku triumfowała ponadto w klasyfikacji łącznej Letniego Pucharu Kontynentalnego.

Źródło: skiforbundet.no