Pinkelnig i Hayboeck triumfują w Austrii. Wiatr przeszkodził w rozegraniu Mistrzostw w Szwajcarii

19:50, 14.10.2018 Agnieszka Białek

W niedzielne popołudnie, odbyły się Mistrzostwa Austrii na skoczni normalnej w Hinzenbach. Triumf wśród mężczyzn odniósł wszystkim doskonale znany Michael Hayboeck. Natomiast, wśród kobiet wygrała Eva Pinkelnig. Dzisiejszy dzień powinien przynieść jeszcze rozstrzygnięcia w Mistrzostwach Szwajcarii w skokach narciarskich. Niestety, zawody nie odbyły się z powodu zbyt silnego wiatru.

Michael Hayboeck po skoku na 96,5 metra, zapewnił sobie złoty medal w zawodach rangi Mistrzostw Austrii w Hinzenbach. Na drugim miejscu uplasował się Daniel Huber, który w jedynej rozgrywanej serii uzyskał 93 metry. Na najniższym stopniu podium stanął Clemens Aigner (91 metry).

Czwarty był Thomas Hofer, który wylądował na 86,5 metrze. 16 - letni David Haagen skokiem na 90 metrów zapewnił sobie piąte miejsce. Stawkę sześciu najlepszych zawodników uzupełnił Manuel Fettner (86 metry).

Warunki atmosferyczne storpedowały zawody w Hinzenbach. Jedyna seria konkursowa w tym dniu odbywała się w ciągu 1,5 godziny. Powodem takiego stanu był silny wiatr. Niespodzianką było odległe miejsce Stefana Krafta w klasyfikacji zawodów. Austriak uzyskał 83,5 metra, co dało mu dopiero 23 miejsce. Gregor Schlierenzauer również startował w trudnych warunkach, ale jego skok na 84,5 wystarczył ostatecznie na 13 miejsce.

Pełne wyniki konkursu mężczyzn

Również Panie musiały sobie radzić w identycznych warunkach pogodowych w Hinzenbach tak jak Panowie. W tych zawodach doszło do groźnie wyglądającego wypadku z udziałem Evy Hubinger. Silny podmuch wiatru spowodował poważne problemy w locie 25 - latki, która zaliczyła upadek za 50 metrem.

Zawody zakończyły się zwycięstwem Evy Pinkelnig, która zaliczyła odległość 90 metrów. Daniela Iraschko - Stolz po skoku na 83,5 metra, zameldowała się na drugiej pozycji. Brązowy medal zdobyła Jacqueline Seifriedsberger, która zdołała dolecieć do 76,5 metra.

Tuż za podium zameldowała się Chiara Hoelz (76 metrów). Piąta była Elisabeth Raudaschl (73,5 metra). Marita Kramer mogła się pochwalić odległością 75 metrów. Jednak startowała w dużo lepszych warunkach niż Raudaschl i dlatego też zajęła szóstą lokatę.

Pełne wyniki konkursu kobiet

Konkursów skoków narciarskich nie udało się rozegrać w szwajcarskim Kanderstegu. Simon Ammann, Gregor Deschwanden i inni zawodnicy mający brać udział w zawodach o tytuł Mistrza Szwajcarii przeżyli prawdziwą próbę cierpliwości. Pomimo pozytywnych prognoz pogodowych, na obiekcie wiał dość silny wiatr w plecy, który uniemożliwił rozegranie sprawiedliwych zawodów. Skoczkowie byli przetrzymywani na belce startowej. Ostatecznie Jury konkursu zdecydowało się odwołać rywalizacje. Na razie nie został zaplanowany nowy termin Mistrzostw Szwajcarii w skokach narciarskich mężczyzn.

Źródło: swiss-ski.ch, evoxx.com