Pierwszy sprawdzian polskich biegaczek. Niezły występ Kalety

W położonym w dalekiej Laponii fińskim ośrodku Olos odbyły się nieoficjalne przedsezonowe zawody dla biegaczy i biegaczek narciarskich. Zawodnicy mieli do przebiegnięcia odpowiednio 10 i 5 kilometrów techniką klasyczną ze startu interwałowego. Na trasie nie zabrakło reprezentantów Polski – choć tylko w biegu kobiecym.

fot. M. Rudzińska

Niskanen potwierdził, że na długim lub średnim dystansie w stylu klasycznym mało kto jest w stanie go pokonać. Nie dał najmniejszych szans czołówce kadry Rosji – drugiego na mecie Aleksieja Czerwotkina wyprzedził o 38 sekund, a Aleksieja Bolszunowa – o 41. Czołową szóstkę uzupełnili kolejni Rosjanie: Ilia Semikow, Andriej Larkow i doświadczony Jewgienij Biełow. Również na dalszych miejscach sklasyfikowano zawodników znanych ze startów w Pucharze Świata. Jesnak dla sprinterów, takich jak Estońćzyk Marko Kilp czy Gleb Retyvikh, 10 kilometrów mogło nie być optymalnym dystansem.

Wyniki zawodów męskich

Polscy kibice zdecydowanie większą uwagę przywiązywali do zawodów kobiet. Bieg w Olos to pierwszy tego rodzaju sprawdzian naszej kadry przed sezonem zimowym. Najlepsza z Polek, Weronika Kaleta, straciła do zwyciężczyni Natalii Niepriajewej mniej niż minutę (50 sekund) i uplasowała się w środku stawki, zajmując 15. miejsce. Karolina Kaleta była 26., Karolina Kukuczka 29., a Hanna Popko o lokatę za nią. Na uwagę zasługuje bardzo dobra postawa trenującej z naszą kadrą Łotyszki Patriciji Eiduki – była 13., a w pokonanym polu pozostawiła m.in. Julię Stupak (d. Biełorukową).

Na podium konkurencji, oprócz Niepriajewej, stanęły jeszcze Kerttu Niskanen i Katarina Hennig.

Wyniki zawodów kobiecych

źródło: kestavyysurheilu.fi/profil russianskiteam na Instagramie