Pierwsze złoto Lary Gut-Behrami. Gąsienica-Daniel w trzeciej dziesiątce

05:47, 11.02.2022 Stanisław Zyga Aktualizacja: 07:03, 11.02.2022

Lara Gut-Behrami została mistrzynią olimpijską w supergigancie kobiet. To pierwsze złoto igrzysk w karierze Szwajcarki. Za jej plecami uplasowały się Mirjam Puchner z Austrii i kolejna Szwajcarka, Michelle Gisin. Maryna Gąsienica-Daniel zajęła 26 miejsce.

Sensacja z Pjongczangu znowu atakuje

Supergigant to konkurencja składająca się z tylko jednego przejazdu. Tytułu mistrzyni olimpijskiej sprzed czterech lat broniła niesamowita Ester Ledecka. Specjalnością Czeszki jest snowboard, ale w Pjongczangu sensacyjnie udało jej się wygrać również alpejskiego supergiganta. Ledecka startowała w piątek z drugim numerem startowym i po swoim przejeździe objęła prowadzenie. Chwilę później okazało się jednak, że tym razem jej czas nie wystarczy do zdobycia medalu, gdyż kolejne zawodniczki spisały się jeszcze lepiej. Ledecką najpierw wyprzedziła Mirjam Puchner z Austrii, a chwilę później również Michelle Gisin ze Szwajcarii i kolejna Austriaczka, Tamara Tippler.

Złota Lara

Z najlepszej strony pokazała się jednak Lara Gut-Behrami. Szwajcarka startowała jako siódma i po swoim przejeździe objęła prowadzenie. Jak się później okazało, utrzymała je aż do końca zawodów, zdobywając w ten sposób złoty medal. To pierwsze mistrzostwo olimpijskie w karierze utytułowanej Szwajcarki i jej drugi medal w Pekinie. Kilka dni wcześniej zajęła bowiem 3 miejsce w slalomie gigancie. Zawodniczki, startujące po Larze, spisywały się już wyraźnie słabiej. Poniżej oczekiwań pojechały m.in. Federica Brignone z Włoch oraz Amerykanka, Mikaela Shiffrin. Kolejność pierwszej piątki pozostała zatem bez zmian aż do końca zawodów. Srebrny medal zdobyła Mirjam Puchner (+0,22 sek.), a brązowy Michelle Gisin (+0,3 sek.). Czołową piątkę zamknęły Tamara Tippler i Ester Ledecka.

Przeciętny wynik Maryny

Nasza Maryna Gąsienica-Daniel uplasowała się na 26 miejscu ze sporą stratą (+2,3 sek.). To wynik trochę poniżej oczekiwań, bo można było po cichu liczyć, że Polka znajdzie się w czołowej dwudziestce. Pamiętajmy jednak, że specjalnością Maryny jest slalom gigant i to tam jest ona w stanie walczyć z najlepszymi na świecie. Udowodniła to podczas tych igrzysk, zajmując w slalomie gigancie 8 pozycję.