Pierwsza mistrzyni olimpijska w skokach narciarskich zakończyła karierę

Ailura, CC BY-SA 3.0 AT, CC BY-SA 3.0 AT, via Wikimedia Commons

Ciąg dalszy rozstań ze światowymi skoczniami. Tym razem decyzję o zakończeniu sportowej kariery ogłosiła pierwsza mistrzyni olimpijska, a także dwukrotna indywidualna mistrzyni świata – Niemka Carina Vogt.

Ailura, CC BY-SA 3.0 AT, CC BY-SA 3.0 AT, via Wikimedia Commons

Podopieczna Maximilliana Mechlera w ostatnim czasie zmagała się z poważnymi kłopotami zdrowotnymi. Najpierw na początku lipca 2019 roku zerwała więzadło krzyżowe w prawym kolanie, a rok później więzadło boczne w kostce. Z kolei tuż przed mistrzostwami świata w Oberstdorfie doszło do pęknięcia torbieli w jednym z kolan. To właśnie względy zdrowotne zdecydowały, że Vogt podjęła decyzję o rozstaniu ze światowymi skoczniami

30-letnia Vogt rywalizowała na arenie międzynarodowej od 2004 roku. Cztery lata później po raz pierwszy w karierze stanęła na podium zawodów Pucharu Kontynentalnego w niemieckim Beiersbronn. Po dwóch latach Niemka na tym samym obiekcie odniosła premierowe zwycięstwo w zawodach tej rangi.

Kolejna z prekursorek kobiecych skoków kończy ze skokami

Z kolei w zawodach Pucharu Świata skoczkini zza naszej zachodniej granicy zadebiutowała w 2012 roku. Pierwsze pucharowe podium (łącznie 22) osiągnęła 10 lutego 2013 w japońskim Zao, a dwa lata później, w tym samym miejscu, wygrała pierwsze zawody najwyższej rangi (łącznie 2).

Do największych sukcesów Vogt należą złoty medal igrzysk olimpijskich w Soczi, a także dwa indywidualne tytuły mistrzyni świata (2013,2015). Niemka zdobywała również krążki wraz z koleżankami z ekipy (złoto w 2019 roku w Seefeld, brąz w 2013 roku w Val di Fiemme), a także w rywalizacji mikstów (złoto w 2015 roku oraz 2017 roku). Ponadto, w klasyfikacji generalnej Pucharu Świata dwukrotnie meldowała się w najlepszej trójce (2. miejsce w sezonie 2013/14 oraz 3. w sezonie 2014/15).

W minionym sezonie reprezentantka Ski-Club Degenfeld rywalizowała już głównie w zawodach niższej rangi. Mistrzyni olimpijska z Soczi była dwukrotnie trzecia podczas zawodów Pucharu Kontynentalnego w chińskim Zhangjiakou. W marcu z kolei odniosła zwycięstwo w amerykańskim Park City.

źródło: skispringen.com