Pewny triumf holenderskiej mistrzyni. Wymazała wieloletni rekord

14:56, 10.02.2022 Daniel Topczewski Aktualizacja: 15:13, 10.02.2022

Irene Schouten okazała się najlepsza w biegu na dystansie 5000 metrów w łyżwiarstwie szybkim, poprawiając przy okazji wieloletni rekord olimpijski. Dla Holenderki jest to już drugie złoto wywalczone podczas igrzysk w Pekinie. Srebro zdobyła Kanadyjka Isabelle Weidemann, a brąz utytułowana Martina Sablikova. Jedyna Polka w stawce, Magdalena Czyszczoń, zajęła dwunaste miejsce.

Dublet faworytki

Bieg na 5000 metrów był dla panczenistek kolejną szansą na zdobycie medalu igrzysk olimpijskich w Pekinie. Główną kandydatką do złota była mistrzyni z rywalizacji na 3000 metrów - Irene Schouten. Holenderka jechała w ostatniej parze i zaprezentowała się doskonale. Na pierwszych rundach notowała co prawda podobne wyniki do prowadzącej Weidemann, ale w połowie dystansu zaczęła jeździć coraz szybsze rundy. Kluczowe dla losów zwycięstwa okazały się ostatnie okrążenia, które Schouten pokonała koncertowo.

Dzięki świetnej postawie na końcowym kilometrze reprezentantka Holandii minęła linię mety ze rewelacyjnym wynikiem 6:43.51 min, poprawiając dwudziestoletni rekord olimpijski Claudii Pechstein. Drugie miejsce zajęła Kanadyjka Isabelle Weidemann, która przegrała z Schouten o cztery i pół sekundy. Brązowy medal wywalczyła dziś doświadczona Martina Sablikova. Utytułowana Czeszka ukończyła zmagania z wynikiem 6:50.09 min.

Tuż za podium uplasowała się wicemistrzyni olimpijska z biegu na 3000 metrów Francesca Lollobridiga (+8,25 sek). Piąte miejsce zajęła Norweżka Ragne Wiklund (+12,83 sek), a szóste rekordzistka świata Natalia Woronina (+13,48 sek).

Debiut olimpijski Polki

W biegu na 5000 metrów wystartowała jedna reprezentantka Polski - Magdalena Czyszczoń. Nasza zawodniczka wskoczyła do rywalizacji z listy rezerwowej po rezygnacji Kanadyjki Ivanie Blondin i nie miała czasu by odpowiednio przygotować się do zawodów. Polka wcześniej przebywała także w ośmiodniowej izolacji. Te okoliczności sprawiły, że Czyszczoń nie nawiązała walki i zajęła dwunaste miejsce ze stratą niemal czterdziestu sekund do triumfatorki.