Petter Northug zastąpi Didrika Toensetha w Falun

fot: wikimedia.org

fot: wikimedia.org
fot: wikimedia.org

Petter Northug wystartuje w ten weekend podczas zawodów Pucharu Świata w Falun. Norweg zastąpi chorego Didrika Toensetha i wróci do rywalizacji na najwyższym szczeblu rozgrywek po półtoramiesięcznej przerwie.

Petter Northug po raz ostatni pojawił się na zawodach w ramach Pucharu Świata 3 grudnia w Lillehammer. Norweg ukończył wtedy bieg na 10 kilometrów stylem dowolnym na odległej, 51. pozycji i nie wystartował w biegu pościgowym. Od tego czasu 31-letni biegacz nie startował w zawodach najwyższej rangi, bowiem nie mógł przygotować dobrej formy i nie chciał ryzykować pogorszenia swojej dyspozycji. W związku ze swoimi problemami Northug opuścił także po raz pierwszy w karierze prestiżowy cykl Tour de Ski.

W miniony weekend multimedalista mistrzostw świata i igrzysk olimpijskich wystartował w Sjusjoen w zawodach zaliczanych do Pucharu Norwegii, ale tam także nie zaprezentował się z najlepszej strony. Na dystansie 10 kilometrów techniką dowolną Northug był 26. i stracił do triumfatora minutę i 20 sekund.

Norweski biegacz miał początkowo nie startować w Falun, ale z “pomocą” przyszedł mu Didrik Toenseth, który zachorował i tym samym zwolnił miejsce dla Pettera Northuga. Trener norweskiej kadry Tor Arne Hetland do samego końca czekał na decyzję Toensetha i dopiero później poinformował Northuga, że pojawi się w Szwecji. – Petter dostał 90% szans na to, że wystartuje w Falun, a teraz jest już pewne, że się tam pojawi. Spodziewamy się, że kadra, którą zabieramy do Szwecji powalczy o miejsce w czołowej dziesiątce – mówi Hetland. – Petter sam mówi, że jest dobrze przygotowany i bez problemu przepracował ostatnie dni treningowe. Dla mnie nie będzie więc zaskoczeniem, gdy zakończy zawody w pierwszej dziesiątce – dodaje trener cytowany przez NRK.

W podobnym tonie wypowiada się trener Pettera Northuga, Stig Rune Kveen. – Petter jest zadowolony, że ma możliwość powrotu do Pucharu Świata. Dla niego najważniejsze będzie to, aby przed mistrzostwami świata pojawić się na starcie kilku biegów i zdobyć nieco pewności siebie – mówi Kveen. – Nie sądzę jednak, że występ w Falun da odpowiedź na to w jakiej obecnie formie jest Petter – dodaje.

Źródło: NRK

Dodaj komentarz

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.