fot: wikimedia.org

fot: wikimedia.org
fot: wikimedia.org

Petter Northug nie wystartuje w jedenastej edycji Tour de Ski. Norweski biegacz, który pojawiał się na starcie poprzednich dziesięciu Tourów, zrezygnował z występu w rozpoczynających się 31 grudnia zawodach. 30-latek nadal nie może odnaleźć formy i teraz chce się skupić jedynie na mistrzostwach świata w Lahti.

O możliwej rezygnacji Pettera Northuga norweskie media wspominały już od kilku dni. Sugerowano, że wielokrotny mistrz świata nie jest w najlepszej formie, a start w tak wyczerpującej imprezie mógłby jeszcze bardziej pogorszyć dyspozycję biegacza. Sam Northug nie chciał się wypowiadać na ten temat, aż do wczoraj, gdy w godzinach wieczornych w informacji prasowej Norweskiego Związku Narciarskiego napisano, że 30-latka nie zobaczymy na starcie Tour de Ski 2016/2017.

 – Jestem zawiedziony tym, że nie będę mógł wystartować w Tour de Ski, ale staram się wykorzystać tę sytuację jako dodatkową motywację do treningów. Teraz widzę, że moim głównym celem na ten sezon są mistrzostwa świata w Lahti i tam muszę być w jak najlepszej formie – mówi Northug cytowany przez “Verdens Gang”.

Utytułowany Norweg jest jedną z legend Tour de Ski. 30-latek startował w tym prestiżowym cyklu nieprzerwanie od sezonu 2006/2007, co oznacza, że nie opuścił żadnej z dziesięciu poprzednich edycji. Northug do tej pory raz wygrywał Tour, trzykrotnie był drugi i dwukrotnie trzeci. Ma także najwięcej zwycięstw (13) i miejsc na podium (31) na pojedynczych etapach Touru. Sezon 2016/2017 będzie jednak pierwszym, kiedy nie zobaczymy norweskiego mistrza na trasach tego cyklu. – Uważam, że nieobecność Pettera jest dla nas wielką stratą. Mam jednak nadzieję, że Petter odzyska formę i będzie idealnie przygotowany do mistrzostw świata w Lahti, które rozpoczną się pod koniec lutego przyszłego roku – mówi Vidar Loefshus.

W podobnym tonie wypowiada się trener Northuga, Stig Rune Kveen. – Petter jest teraz na etapie lekkiego treningu, dlatego jest za wcześnie na występ w Tour de Ski. Mam nadzieję i nadal w to wierzę, że wkrótce będzie mógł on powrócić do normalnych zajęć. Teraz musimy się skupić na tym, aby przygotować jak najlepszą formę na mistrzostwa świata – mówi Kveen. – Petter chciał pojechać na Tour, ale zdrowy rozsądek mu podpowiedział, że to nie jest słuszna decyzja. Teraz jego dyspozycja nie jest taka, jaka powinna być, więc to był dobry wybór – dodaje.

Miejsce Pettera Northuga zajmie w składzie reprezentacji Norwegii Sjur Rothe.

Źródło: VG

Dodaj komentarz

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.