Petter Northug chce startować do 2020 roku

fot: adressa.no

fot: adressa.no
fot: adressa.no

Petter Northug, cytowany przez langrenn.com zapowiedział, że będzie startował w Pucharze Świata do 2020 roku. Norweski biegacz podjął taką decyzję, bowiem chce się pojawić w szwedzko-norweskim odpowiedniku Tour de Ski, którego pierwsza edycja odbędzie się właśnie w 2020 roku.

30-letni Northug jest jedną z największych gwiazd narciarstwa biegowego w Norwegii. Biegacz z Mosvik na trasach Pucharu Świata pojawia się od sezonu 2004/2005, a od ośmiu lat regularnie osiąga sukcesy. Teraz multimedalista mistrzostw świata i igrzysk olimpijskich zapowiedział, że jego kariera potrwa najprawdopodobniej do 2020 roku. Wtedy ma się odbyć pierwsza edycja szwedzko-norweskiego odpowiednika Tour de Ski. Już kilka tygodni temu podkreślano, że skandynawska propozycja jest odpowiedzią na plany FIS, która po sukcesie Tour de Ski chce stworzyć drugie zawody tego typu w Europie. – Nasz projekt spotkał się z bardzo dużym zainteresowaniem, zwłaszcza z planem rozegrania pierwszego etapu w Szkocji, który ma za zadanie popularyzację tej dyscypliny w kolejnych krajach – mówił wtedy Vidar Loefhus.

Norwegom bardzo zależy na tym, aby ich największe gwiazdy miały okazję wystartować w tych zawodach. Taki plan ma właśnie Northug. – Do naszego kraju przyjadą największe gwiazdy narciarstwa biegowego, a to wzbudzi ogromne zainteresowanie. Tour miałby się kończyć w Trondheim, więc ten festiwal narciarski nie miałby sobie równych. Dla mnie start w nim byłby niezwykle motywujący – mówił Norweg.

Dziennikarze zastanawiają się ile z obecnych biegaczy i biegaczek ze Szwecji i Norwegii będzie w stanie wystartować w 2020 roku w skandynawskim odpowiedniku Tour de Ski. Najwięcej zainteresowania wzbudzają nazwiska Therese Johaug, Charlotte Kalli, Johana Olssona, Pettera Northuga i Marit Bjoergen. – Dla nas jest ważne, aby tacy sportowcy pojawili się w naszych zawodach. Będzie to z korzyścią dla całego regionu – mówił Mathias Fredriksson, który jest kierownikiem projektu. – Poddaję pod wątpliwość występ Marit Bjoergen i Johana Olssona, ale pozostała trójka powinna wystartować – dodaje.

Źródło: langrenn.com

Dodaj komentarz

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.