Pekin 2022. USA zbojkotują igrzyska w Chinach?

fot. Beijing 2022

Stany Zjednoczone – na podstawie doniesień różnych organizacji – oskarżają Chińczyków o łamanie praw człowieka. Dlatego właśnie chcą konsultować się z sojusznikami w sprawie ewentualnego bojkotu wydarzenia.

fot. Beijing 2022

Chcą rozmawiać

Departament Stanu USA chce rozmawiać z innymi państwami o możliwym bojkocie Zimowych Igrzysk Olimpijskich 2022 w Pekinie. – Skoordynowane podejście do sprawy leży nie tylko w interesie USA, ale także naszych sojuszników i partnerów – powiedział we wtorek rzecznik MSZ Ned Price.

Price przyznał też, że na razie nie zapadła jeszcze żadna decyzja w tej sprawie. – Do igrzysk jeszcze trochę czasu. Nie chciałbym ustalać sztywnego harmonogramu, ale nasze dyskusje trwają – zaznaczył  Wysoki rangą urzędnik Departamentu Stanu dał jasno do zrozumienia, że ​​Stany Zjednoczone nie prowadzą obecnie rozmów z innymi państwami. To dopiero faza rozmów wewnętrznych.

Oskarżenia

Stany Zjednoczone oskarżają Chiny o łamanie praw człowieka. W lutym sojusz 180 międzynarodowych grup zajmujących się prawami człowieka i przedstawicieli mniejszości w Chinach zwrócił się do społeczności międzynarodowej o nieuczestniczenie w przyszłorocznych igrzyskach. Inaczej może to być postrzegane „jako wsparcie dla autorytarnych rządów i nieskrywanego lekceważenia praw obywatelskich i praw człowieka przez Komunistyczną Partię Chin” – napisano w liście otwartym sojuszu.

Wykluczają bojkot

Międzynarodowy Komitet Olimpijski wraz z prezydentem Niemcem Thomasem Bachem odrzucił ostatnio wszystkie żądania bojkotu. W marcu Bach powiedział, że bojkot był „złą odpowiedzią na takie zdarzenia”. Prezydent Niemieckiego Komitetu Olimpijskiego Alfons Hörmann również kategorycznie wykluczył bojkot.

Siedmiu republikańskich senatorów ze Stanów Zjednoczonych wezwało Pekin do wycofania się z organizacji igrzysk. Odnieśli się do prześladowań Ujgurów i Tybetańczyków oraz gróźb Chin pod adresem Tajwanu. Senator Rick Scott przedstawił rezolucję w Senacie.

Źródło: spiegel.de

Mateusz Król
Obserwuj