Ostatnie szlify formy. Sezon tuż, tuż…Od wiosny do zimy #21

Dwa tygodnie do rozpoczęcia sezonu 2018/2019 w skokach, trzy w biegach, a cztery w biathlonie. Puchar Świata jest już naprawdę blisko, a to oznacza, że i przygotowania dobiegają końca. W dzisiejszym wydaniu Od wiosny do zimy przyglądamy się ostatnim szlifom formy sportowców zimowych. 

Amerykański team na czele z Jessicą Diggins oraz Sadie Bjoernsen przed sezonem uznawany jest za jeden z najmocniejszych. Zawsze uśmiechnięci reprezentanci USA zbliżają się do końca przygotowań.

 

W fińskiej reprezentacji największe szanse na bardzo dobre rezultaty ma Krista Parmakoski oraz rodzeństwo – Kerttu i Iivo Niskanen. Czy Krista będzie jeszcze mocniejsza? Iivo dołoży mocną łyżwę do świetnego klasyka? Kerttu pokaże swój talent?

 

Szwecja to przede wszystkim Charlotte Kalla, Stina Nilsson oraz Calle Halfvarsson. Wiemy na pewno, że i Kalla, i Nilsson nie wystartują w cyklu Tour de Ski. Czy zdecyduje się na to Halfvarsson? Jak przygotują się na MŚ? Czy będziemy świadkami narodzenia nowej, szwedzkiej gwiazdy?

 

Therese Johaug, Heidi Weng, Ranghild Haga, Maiken Caspersen Falla Ingvild Oestberg, Johannes Klaebo, Hans Holund, Simen Krueger, to reprezentanci Norwegii, którzy w przyszłym sezonie w praktycznie każdym biegu będą uważani za bardzo groźnych, szczególnie na dystansach. Zaskoczyć mogą również m.in. Kathrine Harsem czy Petter Northug, który niedawno wydał autobiografię.

 

Szwajcarzy również mogą liczyć na dobre wyniki przyszłej zimy. Laurien van der Graaff, Nathalie von Siebenthal, Nadine Faendrich czy Dario Colognę stać na świetne miejsca.

 

W sprintach na dobre rezultaty wśród kobiet można liczyć ze strony Sandry Ringwald, a wśród mężczyzn oczywiście mocny jak zawsze pewnie będzie Federico Pellegrino. Czy Niemka zacznie stawać na podium, a Włoch ponownie zaprezentuje świetną formę?

 

Uwzględniając mocne reprezentacje, należy wskazać również na Rosjan, m.in. na Julię Bielorukową, Natalię Nieprajewą czy Alexandra Bolszunowa. Młode talenty pokażą siłę w sezonie 2018/2019?

 

Skoki? Oczywiście Polacy, którzy niedawno sprawdzali swoją formę podczas Mistrzostw Polski. Kamil Stoch po raz kolejny sięgnie po Kryształową Kulę? Dawid Kubacki, Stefan Hula i Piotr Żyła na stałe zawitają do ścisłej czołówki? Maciej Kot ustabilizuje dyspozycję?

 

Norwegia i Niemcy powinny być reprezentacjami, które najbardziej zagrożą Polakom. Tande otwarcie mówi o swoim celu – wygraniu Pucharu Świata, Stjernen, Johansson i Forfang zapewne również będą bardzo mocni. Reprezentacja Niemiec to m.in. Andreas Wellinger oraz Richard Freitag. Severin Freund również przygotowuje się do sezonu po długiej przerwie.

 

Co w tym sezonie będzie prezentować Austria? Stefan Kraft, Michael Hayboeck, a może Gregor Schlierenzauer? Kto z nich będzie najlepszy podczas PŚ 2018/2019? A może ktoś inny zostanie liderem austriackiej kadry?

 

Czy kolejny krok do najlepszych z najlepszych zrobią bracia Kobayashi? Czy Ryoyu zdąży przygotować się i wyleczyć kontuzję? Noriaki Kasai po raz kolejny pokaże klasę?

 

Jak Polacy spiszą się w biathlonowym Pucharze Świata 2018/2019? Doświadczenie Moniki Hojnisz oraz Krystyny Guzik zaprocentuje? Kamila Żuk dalej będzie się rozwijać? Grzegorz Guzik zdobędzie punkty do klasyfikacji generalnej PŚ? Na te pytania poznamy odpowiedź w sezonie, który rozpocznie się za niespełna miesiąc.

 

Ostatnie szlify formy dokonują Francuzki i Francuzi, na czele z Anais Bescond oraz Martine Fourcadem. Będzie to najmocniejsza nacja w przyszłym sezonie?

 

Niemcy i Włochy to również reprezentacje, które mogą powalczyć o zwycięstwo w Pucharze Narodów. Dorothea Wierer, Lisa Vittozzi czy Lukas Hofer mieli dobry poprzedni sezon. Czy następny będzie równie, a nawet bardziej udany? W reprezentacji Niemiec problem mogą mieć kobiety ze względu na pewną nieobecność Laury Dahlmeier przynajmniej na początek sezonu, a także na kontuzję Maren Hammerschmidt. Nasi sąsiedzi mają jednak m.in. Franziskę Hildebrand, Franziskę Preuss, Denise Herrmann, Simona Schemppa i Arnda Peiffer.

 

Norwegia również ma swoje bardzo mocne ogniwa. Wśród kobiet są to m.in. Tiril Eckhoff i Marte Olsbu, a wśród mężczyzn bracia Boe – Johannes oraz Tarjei. Czy Norweżki ustabilizują swoją formę? Który z wymienionych wcześniej Norwegów będzie mocniejszy?

 

Nie należy zapominać również o dwóch wspaniałych zawodniczkach – Kaisie Makarainen i Anastazji Kuzminie. Czarnym koniem może okazać się reprezentacja Szwecji z Hanną Oeberg na czele.

Czy pamiętasz o tym, że…
*już teraz możesz wygrać bilety na Puchar Świata w Wiśle,
*Natalia Maliszewska została pierwszą Polką, która wygrała PŚ w short tracku,
*Daniel Andre Tande celuje w Kryształową Kulę,
*już za tydzień odbędą pierwsze starty kontrolne biegaczy w fińskim Muonio,
*kadra A Szwedek zrezygnowała z występu w Tour de Ski?

Źródła: social media zawodników – Instagram oraz Facebook

Dodaj komentarz

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.