Ostateczne kalendarze FIS na sezon 2022/23. Inauguracja na igelicie

Za nami kolejny kongres FIS we włoskim Mediolanie. Na środowym posiedzeniu działacze ogłosili m.in. oficjalne kalendarze imprez w skokach narciarskich na sezon letni 2022 oraz zimowy 2022/23. Gospodarzem inauguracyjnych konkursów Letniego Grand Prix oraz Pucharu Świata będzie Wisła. Listopadowe konkursy będą miały jednak szczególny wymiar, gdyż rozegrane zostaną w warunkach hybrydowych. Sezon mężczyzn zakończy się również rekordowo późno, bo dopiero 2 kwietnia.

Letnie Grand Prix kobiet oraz mężczyzn

Tegoroczne zmagania w ramach Letniego Grand Prix odbędą się łącznie w sześciu lokalizacjach w przypadku mężczyzn oraz czterech w przypadku kobiet. Sezon na igelicie zostanie zainaugurowany tradycyjnie już 23 oraz 24.07 w Wiśle, gdzie rywalizować będą także kobiety. Po dwutygodniowej przerwie zawodnicy oraz zawodniczki przeniosą się na olimpijską skocznię we francuskim Courchevel. Na Tremplin Du Praz zaplanowano po jednym konkursie indywidualnym kobiet (06.08 oraz mężczyzn (07.08).

Po zawodach w departamencie Sabaudia główną areną zmagań po ponad miesięcznej przerwie będzie kompleks Trambulina Valea de Carbunarii w rumuńskim Rasnovie. W Siedmiogrodzie oprócz konkursów indywidualnych pań i panów (17.09) przeprowadzone zostaną również zawody duetów tzw. super team (18.09). Po tygodniowej pauzie najlepsi skoczkowie świata zawitają do Austrii, gdzie o kolejne punkty letnich zmagań powalczą w Hinzenbach (25.09). Cały cykl, zarówno w przypadku kobiet, jak i mężczyzn, zostanie zakończony na Vogtland Arenie w niemieckim Klingenthal (01.10 – konkurs drużynowy, 02.10 0 zmagania indywidualne).

Puchar Świata mężczyzn

Mężczyźni zainaugurują zmagania zimowe wyjątkowo wcześnie. Już 5 oraz 6 listopada zawodnicy powalczą o pucharowe na skoczni w Wiśle w warunkach hybrydowych (najazd lodowy, zeskok pokryty igielitem). Następnie zawodników czeka długa przerwa. Dopiero po trzech tygodniach pucharowa karuzela zawita do fińskiej Ruki (26-27.11).

Po przerwie świątecznej skoczkowie zawodników tradycyjnie czeka już rywalizacja w 71. edycji Turnieju Czterech Skoczni. W połowie stycznia z kolei pucharowa karuzela zawita pod Tatry. W Zakopanem odbędą się zawody indywidualne (14.01) oraz drużynowe (15.01). Następnie po trzyletniej przerwie skoczkowie znów zaprezentują się w japońskim Sapporo (20-22.01).

W dniach 11-12 lutego po ponad 20-letniej przerwie skoczkowie ponownie polecą za Ocean, a konkretnie do Lake Placid, choć pierwotnie mówiło się o Iron Mountain. W stanie Nowy Jork Kobayashiego i spółkę czekają m.in. zmagania duetów, które ponownie rozegrane zostaną tydzień później na normalnym obiekcie w rumuńskim Rasnovie.

Po przerwie spowodowanej mistrzostwami świata w słoweńskiej Planicy, skokowa elita uda się do Skandynawii, by wystartować w popularnym RAW Air. Sezon 2022/23 zostanie zakończony na słynnej Letalnicy w słoweńskiej Planicy (31.03-02.04).

Skoczkowie wystartują łącznie w aż 39 konkursach, w tym 32 indywidualnych, 3 drużynowych, a także dwukrotnie w rywalizacji duetów oraz drużyn mieszanych.

Kalendarz Pucharu Świata mężczyzn w sezonie 2022/23

Puchar Świata kobiet

Zawodniczki, podobnie jak zawodnicy, walkę o pucharowe punkty rozpoczną w Wiśle (05-06.11). Następnie skoczkinie czeka blisko miesięczna przerwa, po której główną areną zmagań będzie norweskie Lillehammer (3-4.12)

Zbliżającej się zimy zawodniczki czeka ponownie rywalizacja w Turnieju Sylwestrowym w austriackim Villach (28-29.12) oraz słoweńskim Ljubnie (31.12-1.01).

Na przełomie lutego oraz marca skoczkinie marcarskie powalczą o medale podczas mistrzostw świata w Planicy. Po ich zakończeniu wystartują w RAW Air. Z kolei 19 marca na Vikersundbakken zostanie rozegrany historyczny konkurs kobiecych lotów narciarskich. Sezon zostanie zakończony w fińskim Lahti (24.03).

Łącznie odbędzie się 29 konkursów, w tym 26 indywidualnych, 1 rywalizacja duetów oraz 2 drużyn mieszanych. Zabraknie zmagań drużynowych.

Kalendarz Pucharu Świata kobiet w sezonie 2022/23

źródło: FIS