Olimpijskie trasy już po inspekcji. Władze FIS nie kryją zadowolenia

Fot. LORUCREATIVE

Na nieco ponad trzy miesiące przed rozpoczęciem XXIV Zimowych Igrzysk Olimpijskich, które w lutym przyszłego roku odbędą się w Pekinie, delegacja Międzynarodowej Federacji Narciarskiej (FIS) udała się do Chin, by dokonać inspekcji tras biegowych. Jakie są spostrzeżenia działaczy?

Fot. LORUCREATIVE

Odliczanie do igrzysk

W związku z tym, że najważniejsza zimowa impreza czterolecia zbliża się wielkimi krokami (zostało do niej już tylko nieco ponad 100 dni), olimpijskie obiekty aktualnie przechodzą finalne kontrole. W ostatnim czasie generalną inspekcję przeszła biegowa infrastruktura. Dokonali jej dyrektor Pucharu Świata w biegach narciarskich, Pierre Mignerey, oraz jego asystent – Michal Lamplot.

Panowie spotkali się z osobami odpowiadającymi za koordynację i przebieg wszelkich prac organizacyjnych w regionie Zhangjiakou, położonym w prowincji Hubei (220 kilometrów na północny zachód od Pekinu), gdzie usytuowany jest obiekt Kuyangshu Nordic Center, na którym w trakcie igrzysk odbywać się będą wszystkie zawody z: biegów i skoków narciarskich, kombinacji norweskiej, a także biathlonu.

Wyniki inspekcji

Co na temat obiektów biegowych miał do powiedzenia Pierre Mignerey? – Na trzy miesiące przed rozpoczęciem Zimowych Igrzysk Olimpijskich w 2022 roku spodziewaliśmy się, że wszystkie podstawowe funkcje są już właściwie zorganizowane i znajdują się na swoim miejscu. Imponujące było zobaczyć pracę i postępy, które grupa BOCOG, miasto Zhangjiakou i właściciel obiektu wraz ze swoimi zespołami byli w stanie osiągnąć pomimo pandemii. Mieliśmy okazję na miejscu sprawdzić wszystkie instalacje i skoordynować szczegóły, które będą najważniejsze dla zapewnienia bezpiecznych i płynnych zawodów.

Zespół FIS ds. biegów narciarskich dziękuje wszystkim zaangażowanym za zaangażowanie i profesjonalną organizację procesu inspekcji – przyznał szef Pucharu Świata w biegach narciarskich.

Budowa opisywanego obiektu olimpijskiego rozpoczęła się w 2016 roku. Przeprowadzona inspekcja wykazała, że tory biegowe oraz stadion spełniają wymagania techniczne i szczegółowe specyfikacje rozgrywania międzynarodowych zawodów. Ponadto, na trasach w Zhangjiakou we wcześniejszym terminie odbyły się także biegi testowe, w których wzięli udział sportowcy z różnych państw.

Źródło: fis-ski.com