Odsłoniro pomnik narciarskiej legendy

yle.fi

yle.fi

W piątek w Haapajärvi odsłonięto pomnik narciarskiej legendy – Miki Myllylä. W obecności 350 osób wygłoszono stosowne przemówienia. Zaprezentowano też krótki występ artystyczny. W uroczystościach nie wzięły udziału dzieci ex-mistrza nart biegowych.

Pomnik wielokrotnego mistrza świata i olimpijskiego został wzniesiony według projektu artysty Seppo Kalliokoskiego. Rzeźbiarz ten w 2001 sporządził statuę z drewna, na podstawie której powstał pomnik. Według głównego organizatora Ilkki Heinonena całe przedsięwzięcie zostało ukończone w 70%. Została jeszcze do zrobienia infrastruktura obok pomnika. Wyrównanie terenu, ławki itd.

Nie obyło się bez kontrowersji. W uroczystościach wzięli udział co prawda rodzice i rodzeństwo Miki, ale nie jego dzieci. Córce narciarza – Olivii – projekt od początku się nie podobał – uznała go za brzydki. Ponadto sama nazwa projektu “Złamany szlak” zawiera aluzje do  niechlubnego zakończenia kariery przez Myllylä. Otóż był on jednym z głównych bohaterów afery dopingowej podczas MŚ Lahti w 2001 roku, która w jednej chwili fińskie biegi przesunęła ze szczytu na dno. Heinonen jednak zapewnia, iż w Haapajärvi Mika został zapamiętany jako człowiek otwarty, wymagający więcej od siebie niż od innych.

– Nie da się wymazać z jego życia Lahti, ale Haapajärvi zawsze było z niego dumne – skwitował sprawę Heinonen. Więcej w tym miejscu.

źródło: is.fi