Odkrycia w Koryntii. Białe maty zamiast igielitu oraz szybsze tory najazdowe

fot. Hermann Sobe

fot. Hermann Sobe

W Koryntii wciąż powstają nowinki dotyczące skoków narciarskich. Najnowsze odkrycia to nowa mata, która może zastąpić igieli oraz szybsze tory najazdowe.

Skoki narciarskie mogą być uprawiane przez 365 dni w roku. To może nie jest żadna nowość, ale odkąd w Koryntii wynaleziono nową, białą matę, dzięki której przeprowadzanie zawodów może być dużo łatwiejsze. – Biała mata ma oszczędność wody w wysokości 90 procent, utrzymuje wilgoć na powierzchni i nawadnia się od dołu.  Niezależnie od tego, czy jest śnieg, na macie można skakać przez 365 dni w roku – potwierdza Ingo Hopfgartner z Alpine Security Systems. Nowe podłoże jest już położone na skocznia w Chemnitz oraz Velden. – Maty były przez dwa lata testowane przez FIS. Teraz zostały oficjalnie zatwierdzone – powiedział Hopfgartner. Na razie służyć mogą one tylko skoczniom o rozmiarach nieprzekraczających siedemdziesięciu metrów.

Białe maty to jednak nie jedyna nowinka, jaką odkryto w Koryntii. Były dyrektor techniczny zawodów w skokach narciarskich Johannes Vouk eksperymentował przy najazdach na próg. Jego badania przyniosły efekt w postaci patentu na przyspieszenie najazdu. – W otworach wierci się dziury, a następnie wkręca się śruby drzwi ze stali nierdzewnej. Na metr używamy  20 śrub, z których wszystkie są polerowane ręcznie – przyznał Vouk. Nowy pomysł ma przyspieszyć najazd o piętnaście procent. To oznacza, że wieże mogą być teraz krótsze. – Przykładowo na skoczni 90-metrowej wieża może być krótsza o 10 metrów. To daje oszczędności w budowie – powiedział Johannes. Patent został już zgłoszono. Nie wiadomo jednak jednak kiedy powstaną pierwsze obiekty z nową technologią.

Źródło: kleinezeitung.at

Mateusz Król
Obserwuj

Dodaj komentarz

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.