Odbudują skocznie w okolicy Bratysławy?

fot. Facebook Skijumping Slovakia

fot. Facebook Skijumping Slovakia

Wiele wskazuje na to, że Słowacy będą mogli wkrótce podziwiać skoki narciarskiej w okolicach Bratysławy. 

Entuzjaści skoków narciarskich z okolic Bratysławy chcą odbudować skocznie narciarskie, które przed laty znajdywały się w tym miejscu. Jeśli uda się tego dokonać, to dyscyplina ta byłaby rozgrywana w odległości dokładnie sześciu kilometrów od stolicy Słowacji. Głównym inicjatorem jest inżynier Andrej Kukumberg, który pragnie przy okazji utworzyć centrum treningowy dla dzieci i młodzieży. W tej chwili w miejscowości Święty Jur zachowały się tylko metalowe konstrukcje po dawnych obiektach. Wcześniej był tam także stok narciarski z wyciągiem. – Sąsiednie budynki tworzyły zaplecza dla sportowców i zapewniały przestrzeń dla odwiedzających. Obszar Doliny Józefowa zapewnił także przestrzeń do użytku kulturalnego – mówił Kukumberg.

Renowacja 20 metrowego obiektu wymagałaby przede wszystkim wyłożenia zeskoku igielitem, ale skocznię najmniejszą (dziewięciometrową) trzeba byłoby wybudować od nowa. Jak podkreśla Kukumberg, to zadanie byłoby względnie łatwe. Całkowitej przebudowy wymaga także największy obiekt, na którym możliwe byłby skoki w granicach nawet pięćdziesięciu metrów. – Remont pozwoliłby nam zbudować ośrodek szkoleniowy dla dzieci i młodzieży. Igielit pozwoli na całoroczne korzystanie z obiektów. Mamy bardzo dobre relacje z narciarskim klubem sportowej w Bańskiej Bystrzycy. Sekcja ta zajmuje się szkoleniem młodzieży w narciarstwie biegowym i skokach narciarskich (obecnie prawie 30 dzieci, które skaczą na nartach). Ze względu na bliskość Bratysławie można spodziewać się w tym sporcie zwiększone zainteresowanie – wyjaśnia inżynier Kukumberg. – .Ze względu na dobrze ugruntowane kontakty w branży sportowej, oczekujemy pozytywnego wsparcia również w zakresie dotacji i grantów – dodawał.

Propozycja odbudowy skoczni trafiła już do urzędu miasta. Zakłada ona także utworzenie miejsca rekreacyjnego dla rowerzystów i innych amatorów sportu. Powstać ma także trasa do kolarstwa górskiego a zamontowane przy skoczniach trybuny sprawią, że będzie można organizować tam wydarzenia kulturalne. Kompleks w Dolinie Józefowa miałby zostać zaprojektowany z zasadach non-profit a jego budowę sfinansować miałyby nie tylko firmy prywatne, ale także miasto Święty Jur i ministerstwa. Mamy nadzieję, że Słowakom uda się doprowadzić plany do skutku.

Źródło: bratislavskenoviny.sk

Mateusz Król
Obserwuj

Dodaj komentarz

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.