Oberhof 2023. Była biegaczka narciarska zapisała się w historii biathlonu. Pobiła swoją rodaczkę

fot. screen TVP Sport

Denise Herrmann-Wick została pierwszą indywidualną złotą medalistką 53. Mistrzostw Świata w Biathlonie. 34-letnia Niemka okazała się najlepsza w piątkowym sprincie. Była biegaczka narciarska o zaledwie 2,2 sekundy pokonała Hannę Oeberg ze Szwecji. Jak się okazuje, jest to najmniejsza różnica między pierwszą a drugą zawodniczką sprintu w historii biathlonowego czempionatu.

fot. screen TVP Sport

Mistrzostwa pełne interesujących zdarzeń

Za nami dwie z dwunastu konkurencji 53. Mistrzostw Świata w Biathlonie. Każda z nich obfitowała w zapadające w pamięć zdarzenia. Najpierw w środowej sztafecie mieszanej biegnący po brąz dla swej drużyny – Francuz, Quentin Fillon Maillet – pomylił trasę i zamiast pobiec w stronę mety, pobiegł na kolejną rundę biegową. Na szczęście dla Trójkolorowych, w porę zorientował się, zdołał zawrócić i przyprowadził swą ekipę na medalowej pozycji.

Historyczny wyczyn Herrmann-Wick

Kibice nie mogli narzekać na brak emocji również podczas piątkowego sprintu pań. Oto bowiem tryumfująca w zawodach Denise Herrmann-Wick pokonała srebrną medalistkę (a była nią Hanna Oeberg) o zaledwie 2,2 sekundy. Jak zauważył Sebastian Krystek z portalu biathlon.pl, była to najmniejsza różnica między pierwszą a drugą sprinterką w historii mistrzostw świata w dwuboju zimowym.

Wcześniej najlepszy pod tym względem wynik należał do innej legendy niemieckiego biathlonu, a mianowicie Magdaleny Neuner. W 2007 roku w Anterselvie pokonała ona Annę Carin Olofsson (obecnie już Annę Carin Zidek) o 2,3 sekundy. Łącznie osiem sprintów rozgrywanych na biathlonowym czempionacie zakończyło się rezultatem, w którym najlepsza zawodniczka była lepsza od wicemistrzyni o mniej niż 5 sekund.

Największa różnica między złotą a srebrną medalistką sprintu wyniosła z kolei aż 46,2 sekundy. Sytuacja ta miała miejsce w 1986 roku. Wówczas to – podczas rozgrywanej w Oslo imprezy – Kaija Parve z ZSRR pokonała Nadiję Biełową.

Różnice pomiędzy pierwszą a drugą zawodniczką kobiecego sprintu na biathlonowych mistrzostwach świata wynoszące mniej niż 5 sekund

Różnica
(w sekundach)

Mistrzyni

Wicemistrzyni

Miejsce rozgrywania czempionatu

Rok

2,2

Denise Herrman-Wick (Niemcy)

Hanna Oeberg (Szwecja)

Oberhof
(Niemcy)

2023

2,3

Magdalena Neuner (Niemcy)

Anna Carin Olofsson (Szwecja)

Anterselva
(Włochy)

2007

3,1

Anne Linn Elvebakk (Norwegia)

Cwetana Krastewa (Bułgaria)

Feistritz
(Austria)

1989

3,3

Anne Linn Elvebakk (Norwegia)

Swietłana Dawydowa (ZSRR)

Oslo
(Norwegia)

1990

3,5

Uschi Disl (Niemcy)

Olga Zajcewa (Rosja)

Hochfilzen
(Austria)

2005

4,0

Gabriela Koukalova (Czechy)

Laura Dahlmeier (Niemcy)

Hochfilzen
(Austria)

2017

4,5

Martina Zellner (Niemcy)

Magdalena Forsberg (Szwecja)

Kontiolahti
(Finlandia)

1999

4,8

Sanna Groenlid (Norwegia)

Kai Parve (ZSRR)

Ruhpolding
(Niemcy)

1985

Źródło: biathlon.pl/Twitter/informacja własna