Nowy ośrodek narciarstwa klasycznego w Calgary? Szef kanadyjskich skoków potwierdza

fot: Mariah Wilson

(fot: Mariah Wilson)

Kanadyjskie skoki narciarskie przeżywają ogromny kryzys i problemy związane z zamknięciem obiektów zbudowanych na igrzyska olimpijskie w 1988 roku. Zainteresowanie sportami zimowymi w tym tą dyscypliną jest wciąż duże, zwłaszcza u dzieci. Latem muszą trenować na sztucznie przygotowanym prowizorycznym obiekcie za 500 dolarów. W perspektywie jest jednak budowa nowego ośrodka, który zadowoliłby wszystkich. 

Na decyzji WinSport, który zamknął kanadyjskie olimpijskie obiekty pomimo sprzeciwu sportowców i wciąż dość dużemu zainteresowaniu treningami, najbardziej cierpią nie tyle profesjonalni sportowcy, którzy chcąc utrzymać się w swoim sporcie rozpoczęli walkę na własną rękę, szukając innych miejsc treningowych, a młodzi.

W materiale telewizji CTV News przedstawiono amatorski obiekt dla dzieci zbudowany przez szefów skoków w Kanadzie na Turtle Hill, leżące na południowy-zachód od Glendale. Obecnie cieszy się zainteresowaniem podobnym do ślizgawek na dziecięcych placach zabaw, a młodzi skoczkowie i skoczkinie szlifują tam swoje pierwsze nabywane umiejętności – zjazd, najazd na próg, czy po prostu bezpieczne lądowanie. Najważniejsze, że można na nim trenować latem.

– Po zamknięciu naszych obiektów przez WinSport polało się trochę łez, zwłaszcza tych dziecięcych. Teraz musimy symulować to, co mieliśmy tam na obiekcie 20-metrowym, żeby utrzymać przy życiu sport na poziomie klubowym – opowiadał Todd Stretch, prezes Ski Jumping Canada. – To nie idealna sytuacja, ale pomaga nam przetrwać i dalej pracować.

Według Stretcha to nie koniec kanadyjskich skoków, które mają doczekać nowego ośrodka, który ma być właśnie rozplanowywany. – Mamy już pewien plan w głowie i z każdym spotkaniem na ten temat posuwamy się do przodu. To byłoby fantastyczne dla sportowców, amatorów, ale także dla samych mieszkańców Calgary. Jesteśmy pełni nadziei – podsumował.

Ośrodek w Calgary został zamknięty przez WinSport poprzedniej jesieni. Nie udało się wywalczyć nowego życia dla obiektów przez brak chęci do organizacji igrzysk olimpijskich w 2026 roku, ale także planowanie rozgrywania skoków narciarskich na tej imprezie w Vancouver. WinSport zdecydował, że obiekty wyburzy, podobnie jak biura działaczy i trenerów kanadyjskich skoczków, których z nich wyprosił.

Źródło: calgary.ctvnews.ca/informacja własna

1 thought on “Nowy ośrodek narciarstwa klasycznego w Calgary? Szef kanadyjskich skoków potwierdza

Dodaj komentarz

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.