Nowy cykl zagości w Polsce? Znamy kalendarz premierowego sezonu

Znany jest wstępny kalendarz części letniej premierowego sezonu New Star Trophy – nowego poziomu zawodów, dedykowanego juniorom. W organizację cyklu chce się włączyć także Polska.

Nowy cykl w skokach

Jak zapowiedział Sandro Pertile, od lata tego roku w skokach narciarskich pojawi się nowy cykl konkursów dla młodszych zawodników. Będzie on nosił nazwę New Star Trophy. – To nowy rodzaj międzynarodowej serii zawodów – pod poziomem FIS Cup. To będzie cykl skupiony wokół juniorów rywalizujących choćby w FIS Youth Cup, między jedenastym a piętnastym rokiem życia – zapowiadał na łamach skijumping.pl włoski działacz. – Celem jest stworzenie areny,  która będzie mogła być używana przez cały rok i da tym krajom szansę na osiągnięcie międzynarodowego poziomu – podkreślał dyrektor zawodów Pucharu Świata i Letniego Grand Prix.

Portal skijumping.pl ustalił wstępny kalendarz letniej części sezonu New Star Trophy, który ruszy w sezonie 2022/2023. Na tę chwilę ma się na nią składać dziewięć konkursów w pięciu krajach. Rywalizacja ma wystartować 2 lipca w Rasnovie. Następnie zawodnicy mają rywalizować we włoskim Tarvisio (16 lipca), szwedzkim Örnsköldsvik (30-31 lipca), fińskim Lahti (6-7 sierpnia) i słowackiej Bańskiej Bystrzycy (17-18 września). Trwa ustalanie terminarza na sezon zimowy.

Zawody także w Polsce?

Jak ustalili dziennikarze portalu sport.tvp.pl, do organizacji zimowej edycji cyklu chce się włączyć także Polska. Polski Związek Narciarski ma chcieć, aby niektóre konkursy funkcjonującego do tej pory pod szyldem Lotos Cup były zaliczane do New Star Trophy. Tym samym zawody zyskałyby rangę międzynarodową i były okazją do zmierzenia się z przeciwnikami z większej liczby państw. Póki co FIS nie potwierdził, jakoby Polska faktycznie zgłosiła kandydaturę i zaangażowała się w rozwój cyklu.

Źródło: skijumping.pl, sport.tvp.pl