Nowe zasady w skokach zatwierdzone przez FIS!

Międzynarodowa Federacja Narciarska (FIS) podczas Kongresu, który odbywa się w Barcelonie, zatwierdziła nowe zasady przeprowadzania konkursów w lotach narciarskich. Nowy format zawodów zostanie przetestowany w czasie trwania Letniej Grand Prix w skokach narciarskich.

Loty Narciarskie:

1)Wystartować w zawodach lotów narciarskich będzie mógł skoczek, który zdobył chociaż jeden punkt w zawodach Pucharu Świata (To ograniczenie nie będzie obowiązywało w czasie konkursów LGP).

2) Kwalifikacje:

-Do pierwszej serii konkursowej zakwalifikuje się 40 zawodników (w czasie LGP 48).

-Najlepsza “10” Pucharu Świata będzie miała zapewnione prawo startu w pierwszej serii konkursowej, ale korzystniej będzie żeby Ci zawodnicy wystartowali w Kwalifikacjach ponieważ:

 • Kolejność startu w pierwszej serii będzie ustalona według zdobytych punktów w kwalifikacjach,
 • Punkty zdobyte w serii kwalifikacyjnej zostaną dodane do wyniku z pierwszej serii konkursowej.

3) Pierwsza seria konkursowa:

W pierwszej serii konkursowej zawodnicy zostaną podzieleni w cztery grupy, które będą liczyły po 10 skoczków (w LGP 4 grupy po 12 skoczków). Zawodnicy będą skakać w kolejności odwrotnej do zajętych miejsc w kwalifikacjach. Sześciu najlepszych skoczków z grupy awansuje do serii finałowej.

4) Seria finałowa:

W serii finałowej wystąpi 24 zawodników (4×6). Punkty z kwalifikacji i z pierwszej serii konkursowej liczą się w serii finałowej. Zawodnicy będą skakać w odwrotnej kolejności do całkowitej liczby punktów z kwalifikacji i pierwszej serii konkursowej.

O rezultacie końcowym zadecyduje suma punktów zdobytych w trzech rundach (kwalifikacje+pierwsza seria konkursowa+runda finałowa=wynik końcowy). Jeżeli seria finałowa nie dojdzie do skutku, to wtedy o wyniku końcowym zdecyduje suma punktów z kwalifikacji i pierwszej serii konkursowej.

Puchar Świata Pań:

Do pierwszej serii konkursowej kwalifikować się będzie tylko 40 zawodniczek (a nie jak wcześniej miało to miejsce 50). W sumie pula nagród wyniesie 19 890 franków szwajcarskich do podziału wśród 20 zawodniczek.

Puchar Kontynentalny Mężczyzn 2014/2015

Tutaj pod uwagę będzie brana liczba uczestników,  według listy rankingowej Continental (CRL).

Podstawą kalkulacji są:

 •  50 najlepszych zawodników w CRL;
 •  Każdy kraj, który w rankingu ma 3 lub mniejszą liczbę  zawodników, ma prawo wystawić do konkursu maksymalnie do 3 sportowców;
 •  Gospodarze zawodów mają prawo wprowadzić dodatkową grupę 6 zawodników;
 • Gospodarze zawodów  mogą”wystawić”maksymalnie 12 zawodników, a pozostałe kraje po 6 zawodników.

  Puchar Kontynentalny Pań 2014/2015

 •  Każdy kraj może wystawić w konkursie COC-L maksymalnie sześć zawodniczek;
 •  Gospodarze zawodów mogą wystawić dodatkowych sześć zawodniczek w ramach grupy krajowej.

 Zmiany dotyczące sprzętu:

1. W kombinezonach powierzchnia materiału i jego budowa musza być we wszystkich częściach kombinezonu identyczne. Wyjątek jest podczas zastosowania różnych kolorów tego samego materiału- grubość kombinezonu nie może przekroczyć 6 mm , ale też nie może być mniejsza niż 4 mm.

2. Kaski– ich użycie jest konieczne we wszystkich zawodach. Jego kształt musi być dopasowany do głowy zawodnika. Tak zwana skorupa kasku i wyściółka muszą całkowicie zakrywać głowę oraz uszy. Skorupa nie musi rozciągać się aż do uszu, jednak muszą być one odpowiednio osłonięte i chronione (miękka wyściółka uszu dozwolona);

 •  Odległość w każdym miejscu kasku pomiędzy jego zewnętrzną skorupą a głową zawodnika nie może przekraczać 7 cm;
 •  Ze względów bezpieczeństwa powierzchnia kasku powinna być gładka;
 • Dozwolone są kaski z szybką lub zintegrowaną osłoną na twarz (odczepianą bądź nie) ;
 •  Użyte kaski muszą być zgodne z normami bezpieczeństwa, 077 A/ASTM F 2040. Zgodność ze standardami będzie potwierdzona dzięki specjalnej naklejce, która znajdzie się na lub wewnątrz kasku.

Foto: za-progiem.pl

Mateusz Król
Obserwuj

Dodaj komentarz

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.