Zamknij

Nowe fakty ws. wpisu Kamili Karpiel. Polski Związek Narciarski zabrał głos

15:31, 03.09.2022 Łukasz Serba Aktualizacja: 16:04, 04.09.2022
Skomentuj

Nie milkną echa wpisu Kamili Karpiel, w którym po raz kolejny publicznie skrytykowała Polski Związek Narciarski. Głos w sprawie zabrał sekretarz generalny - Jan Winkiel, którzy w rozmowie z portalem sportmarketing.pl wyjaśnił całą sytuację z punktu widzenia związku.

Ailura, CC BY-SA 3.0 AT, CC BY-SA 3.0 AT, via Wikimedia Commons

Nigdy nie gryzła się w język

20-letnia reprezentantka AZS Zakopane od dłuższego już czasu wzbudza skrajne emocje. Polska skoczkini niejednokrotnie już kierowała mocne słowa zarówno pod adresem Polskiego Związku Narciarskiego, jak i trenera Łukasza Kruczka. Z tego też powodu pod koniec minionej zimy, została ona odsunięta od kadry narodowej.

Po zmianach personalnych i strukturalnych, dokonanych minionej wiosny w szeregach polskich kobiecych skoków, temat powrócił ze zdwojoną siłą. Zawodniczka za pośrednictwem mediów społecznościowych poinformowała o problemach, z jakimi aktualne się zmaga (m.in. dotyczących wskaźnik BMI i przepisów wprowadzonych przez PZN), nie szczędząc przy tym ponownej krytyki pod adresem swoich przełożonych.

Brak zgody na zawody przyczyną kolejnego konfliktu?

Na komentarz Polskiego Związku Narciarskiego nie trzeba było jednak długo czekać. Szczegółowej wypowiedzi dla portalu sportmarketing.pl, udzielił bowiem Sekretarz Generalny - Jan Winkiel.

- Kryterium BMI jest tylko jednym z kryteriów dotyczących startów zagranicznych oraz zgrupowań. BMI 21 jest liczbą graniczną dla tabeli sprzętowej. W przypadku wspomnianej zawodniczki chodziło o brak zgody na start podczas zawodów Pucharu Kontynentalnego w Stanach Zjednoczonych, dla którego kryterium granicznym było miejsce w czołowej 15 zawodów FIS Cup. Podczas zawodów w Szczyrku zawodniczka zajęła miejsca 24 (piąte wśród Polek) oraz 25 (szóste wśród Polek). Niestety, nieuzasadnione jest dla nas czemu chodzi o ten właśnie start, a nie starty FIS Cup w Kranju lub Villach, Pucharu Kontynentalnego w Lillehammer lub Alpen Cup w Dagenfeld - wyjaśnił.

Według nieoficjalnych informacji chodzi o konkursy Letniego Pucharu Kontynentalnego w Lake Placid, które odbędą się w dniach 7-9 października.

PZN tłumaczy - zawodnicy mogą liczyć na wsparcie

Winkiel przedstawił również kryteria dotyczące udzielanego wsparcia dla zawodników oraz zawodniczek.

Według jego informacji, każdy zawodnik w Polsce z licencją PZN może liczyć na pełne pokrycie kosztów treningu na skoczni.

Z kolei zawodnicy posiadający status kadrowicza, ale niespełniający wewnętrznych kryteriów PZN ( jak np. Anna Twardosz, ze względu na wskaźnik BMI - przyp. red), mogą liczyć na:

  • Bezpłatny dostęp do skoczni i obiektów treningowych
  • Opiekę trenera
  • Pełna opiekę dietetyka (dr. Aleksandra Pięta)
  • Wsparcie lekarza oraz pełnej komisji medycznej PZN
  • Po wniosku - dofinansowanie psychologa
  • W przypadku kontuzji, możliwość leczenia, operacji i rehabilitacji w sieci szpitali współpracujących z PZN
  • Ubezpieczenie
  • Odzież reprezentacyjną

A w przypadku spełnienia kryteriów zapewnione są również:

  • Konsultacje szkoleniowe i zgrupowania poza miejscem zamieszkania wraz z pełnym zabezpieczeniem transportu
  • Pełne zabezpieczenie w sprzęt sportowy
  • Start w zawodach zagranicznych (po spełnieniu kryterium jakościowego) wraz z obsługa administracyjną.

Winkiel dodał również, że zawodnicy spoza kadr mogą również liczyć na szerokie wsparcie ze strony Szkoły Mistrzostwa Sportowego (dla uczniów), ACSSów (dla studentów), kadry makroregionów, okręgowych związków narciarskich czy też klubów sportowych, które reprezentują poszczególne zawodniczki oraz zawodnicy. Ponadto, do ich dyspozycji jest również Komisja Medyczna PZN, która zrzesza specjalistów z różnych dziedzin medycyny oraz medycyny sportowej.

Jan Winkiel: "Mało który związek sportowy w Polsce w tak szerokim zakresie zabezpiecza szkolenie zawodników"

Podsumowując, Polski Związek Narciarski odpiera zarzuty kierowane w ich stronę przez wspomnianą już Karpiel.

- W zasadzie mało który związek sportowy w Polsce w tak szerokim zakresie zabezpiecza szkolenie zawodników. Obecny system sportu w Polsce opiera szkolenie na klubach sportowych lub na organizacjach do tego powołanych (Szkoły, Akademicka Reprezentacja). Polski Związek Narciarski prowadzi szkolenie ciągłe w 18 Kadrach Narodowych PZN. W roku 2022 wsparciem ciągłym lub akcyjnym obejmowaliśmy w ramach kadr seniorskich 54 zawodników i zawodniczek, a także 96 juniorów i juniorek, przy pomocy 104 członków sztabów szkoleniowych lub specjalistów z dziedziny sportu (biomechanicy, dietetycy, psychologowie, serwismeni) - argumentował.

- Potrzeby chociażby sprzętowe, czy technologiczne Maryny Gąsienicy-Daniel będą zupełnie inne od Hanny Zięby (narciarka alpejska - przyp. red). Obie zawodniczki mają też zupełnie inne plany treningowe oraz akcenty szczytowej formy. Sam program finansowania przygotowania do startów w Imprezach Głównych zakłada wyniki kwalifikujące do grup szkolenia. Niestety, nie bardzo także wiemy jakie potrzeby konieczne do pokrycia ma akurat Kamila Karpiel w związku z zbiórką. PZN zapewnia jej trenera, pokrywa koszty treningów w Polsce (a mamy trzy ośrodki treningowe, w tym jeden w jej miejscu zamieszkania). Ma także zabezpieczenie sprzętowe, a przed zawodami FIS Cup otrzymała zupełnie nowy kombinezon startowy. Ma także wsparcie trenera klubowego. W krajach skandynawskich zawodnicy walczący często o punkty Pucharu Świata zmuszeni są do podejmowania pracy w okresie letnim - dodał.

źródło: sportmarketing.pl

 

(Łukasz Serba)

Co sądzisz na ten temat?

podoba mi się 0
nie podoba mi się 0
śmieszne 0
szokujące 0
przykre 0
wkurzające 0
facebookFacebook
twitterTwitter
wykopWykop
komentarzeKomentarze

komentarz(0)

Brak komentarza, Twój może być pierwszy.

Dodaj komentarz

0%