Norweskie skoki upadną jak w Finlandii? Obawy trenera

fot. M. Król

Przedłużający się konflikt dyrektora reprezentacji Norwegii w skokach narciarskich, Clasa Brede Braathena z Norweskim Związkiem Narciarskim zatacza coraz szersze kręgi. Po groźbie utraty sponsorów pod dużym znakiem zapytania stoi również przyszłość trenerów męskiej oraz żeńskiej kadry.

fot. M. Król

Obawa o przyszłość norweskich skoków

Ostatni czas był dla Norwegów wyjątkowo gorący. Trwający już od dłuższego czasu spór pomiędzy Clasem Brede Braathenem, a kierownictwem rodzimego związku zaczyna wywoływać coraz większe konsekwencje. Już wcześniej bowiem swoim odejściem zagrozili sponsorzy, jeśli wspomniany spór nie zostanie zażegnany. Na domiar złego, po zakończeniu sezonu olimpijskiego kończą się kontrakty trenerów męskiej oraz żeńskiej kadry – Alexandra Stoekla i Christiana Meyera. Co więcej, ten pierwszy zapowiada, że przedłużenie umowy rozważy tylko w przypadku pozostania Braathena na swoim stanowisku. – Moje umowy podpisuję zawsze z dyrektorem skoków narciarskich i jeżeli dalej będzie nim Brathen, natychmiast złożę podpis. Jeśli stanie się inaczej, wówczas kontynuowanie dalszej pracy będzie bardzo wątpliwe – powiedział austriacki trener.

Zdaniem Stoeckla obecna sytuacja może zaważyć na przyszłości norweskich skoków. – Jeśli nasz system, który budowaliśmy latami zostanie zaburzony, a właśnie poważnie został, to Norwegia może podzielić los Finlandii, gdzie najpierw rozpoczęły się wewnętrzne konflikty, później wycofali się sponsorzy, a wówczas totalny upadek nastąpił bardzo szybko – przyznał 47 -latek.

Nieprzyjemna sytuacja

– To wyjątkowo nieprzyjemna sytuacja, w wyniku której nasuwa się coraz więcej pytań związanych z niepewną przyszłością. Czasami dobrze jest potrzymać kogoś w niepewności, ale taka sytuacja nie może trwać zbyt długo. Zarówno dla mnie, jak i dla moich zawodników ważna jest świadomość tego, kto będzie za nas odpowiedzialny. Nie wyobrażamy sobie, żeby był kto ktoś inny niż Clas – dodał.

Przypomnijmy, że Stoeckl związany jest z norweską kadrą od sezonu 2011/12. Popularni Wikingowie pod jego wodzą osiągnęli wiele sukcesów, jak choćby czterokrotny triumf w Pucharze Narodów (2013,2016,2018, 2021), zdobycie Kryształowej Kuli przez Andersa Bardala (2011/12) oraz Halvora Egnera Graneruda (2020/21), a także wielokrotne drużynowe medale mistrzostw świata, mistrzostw świata w lotach a także zespołowe złoto olimpijskie z Pjongczangu (2018).

Do największych sukcesów Christiana Meyera, który współpracuje z kadrą kobiet od roku 2010 można zaliczyć przede wszystkim trzy Kryształowe Kule (2018,2019,2020), mistrzostwo olimpijskie (2018) oraz dwukrotne mistrzostwo świata (2019, 2021) wywalczone przez Maren Lundby.

źródło: dagbladet.no/ ntb.no