Norweskie biegaczki pod wrażeniem szesnastoletniej Grety Thunberg

Norweżki, na czele z Therese Johaug, otwarcie mówią o szacunku, jakim darzą szesnastoletnią Gretę Thunberg – szwedzką aktywistkę klimatyczną. – Jest bardzo stanowcza – przyznają skandynawskie biegaczki. 

Greta Thunberg w wieku zaledwie szesnastu lat stała się jedną z ważniejszych i najbardziej rozpoznawalnych postaci walczących o lepszy stan środowiska. Szwedzka aktywistka zasłynęła podczas nadzwyczajnego szczytu klimatycznego ONZ w Nowym Jorku. Tam Thunberg zdecydowanie mówiła o błędach, jakie ludzie popełniają w codziennym życiu. Wspomniała też choćby o zbyt częstych podróżach samolotowych. – Myślę, że słusznie koncentruje się na klimacie. Nie jest dobrym to, że dużo podróżujemy, ale nie sądzę, abyśmy mieli wybór, jeśli chcemy rywalizować na trasach narciarskich. Próbuję myśleć o środowisku, ale wyraźnie widzę, że mogę zrobić więcej – przyznała w wywiadzie dla norweskiej telewizji Anna Svendsen.

Wyrazy uznania w kierunku Grety wysyła także dominatorka poprzedniego sezonu Therese Johaug. – Odważnie, trzeba to powiedzieć. Ja w wieku szesnastu lat taka nie byłam. Potem bardziej zależało mi na rozwijaniu się – powiedziała z uśmiechem na twarzy Therese Johaug, która jednak czuje świadomość ekologii. – Lubię wioski, zwierzęta, wychowałam się na farmie. Myślę, że wspaniale jest myśleć o środowisku. Każdy bierze odpowiedzialność za to, co robimy – dodała. Podobnie do Johaug, w kontekście ważności myślenia o klimacie, sądzi Ingvild Oestberg. – Dbanie o środowisko to ważna rzecz. Trudno powiedzieć, czy mogę pomóc, aby uczynić świat lepszym, ale każdy musi spróbować coś poprawić. Jeśli poświęcenie Thunberg podniesie nieco świadomość wszystkich to będzie można pójść krok do przodu – przyznała 28-latka.

Pod wrażeniem wystąpienia szesnastolatki są również kuzynki Weng – Heidi i Lotta. – Jest bardzo stanowcza. Osiągnęła wiele i sprawia, że ​​ludzie jej słuchają. To imponujące. Kiedy byłam w Grety wieku, naprawdę nie miałam zdania na żaden temat – rzekła Lotta. – Jest naprawdę konkretna. Ma zaledwie 16 lat i szturmem zdobywa świat. Czy ja jestem świadoma środowiska? Zarówno tak jak i nie. Staram się jak mogę. Segreguję śmieci i mogę zbierać je w lesie – dodał Heidi. 

źródło: tv2.no

Obserwuj

Dodaj komentarz

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.