Norweski mistrz poprosił o pomoc fizjoterapeutkę mistrzów NBA

fot. M. Rudzińska

W lipcu Johannes Hoesflot Klaebo doznał kontuzji uda, której wciąż nie udało mu się wyleczyć. W obliczu problemów ze zdrowiem Norweg poprosił o pomoc fizjoterapeutkę ze Stanów Zjednoczonych Megan Stowe, która przez 16 lat współpracowała z drużyną koszykarską Milwaukee Bucks, z którą w 2021 roku zdobyła mistrzostwo NBA. – Robię co w mojej mocy, ale nie mogę nic obiecać – tłumaczyła Amerykanka.

fot. M. Rudzińska

Współpraca Klaebo z  fizjoterapeutką rozpoczęła  się kilka tygodni temu, gdy norweska kadra przebywała na obozie wysokogórskim w Park City w USA. Zawodnik był bardzo zadowolony z działań Amerykanki, więc Stowe pojechała także na kolejne zgrupowanie, które odbywało się w Livigno we Włoszech. Po zakończeniu obozu fizjoterapeutka i Klaebo zdecydowali się kontynuować intensywną pracę nad powrotem norweskiego mistrza do zdrowia, tym razem już w kraju Fiordów.

Walka z czasem

Efekty pracy Megan Stowe i Johannesa Hoesflota Klaebo mogliśmy obserwować w Norwegii, gdzie sześciokrotny mistrz świata wrócił do treningów na trasach biegowych. Norweg na początku szlifował głównie styl klasyczny, przy którym odczuwa największy dyskomfort. – Jest nad czym pracować. Musimy rozluźnić wiele napiętych mięśni w całym ciele, od kostek, aż po głowę – mówiła amerykańska fizjoterapeutka cytowana przez NRK.

Jak mówi sam zawodnik, rehabilitacja nie jest łatwa i bywa bolesna. Często zdarza się, że norweski mistrz spędza na stole rehabilitacyjnym nawet cztery godziny dziennie. Wszystko po to by wyleczyć uraz, który utrudnia mu przygotowania do sezonu. W najbliższym czasie Klaebo ma przejść kolejny test, po którym zapadnie decyzja czy pięciokrotny mistrz olimpijski pojawi się na starcie norweskiego otwarcia sezonu w Beitostoelen (18-20 listopada), a także przyszłotygodniowej inauguracji Pucharu Świata w Ruce. Nie jest bowiem wykluczone, że obrońca Kryształowej Kuli będzie musiał opóźnić swoje wejście w sezon. – Robię co w mojej mocy, ale nie mogę nic obiecać – przyznała fizjoterapeutka.

Megan Stowe,  która jest także trenerem narciarstwa w stanie Utah, podkreśla z kolei, że jest zachwycona możliwością współpracy z Johannesem Hoesflotem Klaebo. – To zaszczyt pracować z najlepszym na świecie narciarzem biegowym – tłumaczy. Z informacji tamtejszych mediów wynika, że Amerykanka w najbliższych dniach powróci do kraju dlatego Klaebo chce wykorzystać jak najbardziej efektywnie czas, który pozostał do jej wyjazdu.

Źródło: nrk.no