Norweska prawniczka tłumaczy Sundby’ego

fot: aremobility.com

fot: aremobility.com
fot: aremobility.com

W ostatnich tygodniach na jaw wychodzi coraz więcej faktów dotyczących stosowania leków na astmę przez norweskich biegaczy. Ostatnio głos w tej sprawie zabrał także prawnik Norweskiej Federacji Narciarskiej Anne-Lise Rolland

Anne-Lise Rolland w rozmowie ze NRK odpowiadała na pytania dziennikarzy, którzy chcieli się dowiedzieć więcej na temat sytuacji dotyczącej Martina Johnsruda Sundby’ego. To właśnie decyzja o dyskwalifikacji Norwega za zbyt duże stężenie leku na astmę w organizmie wywołała falę spekulacji nie tylko w światowych, ale także w norweskich mediach. Dwukrotny zdobywca kryształowej kuli za triumf w klasyfikacji generalnej Pucharu Świata przekroczył zalecaną dawkę specyfiku w sezonie 2014/2015, pierwszy raz podczas biegu na 15 kilometrów stylem klasycznym w Davos (bieg odbywał się 13 grudnia 2014 roku). Drugi raz Sundby wpadł podczas Tour de Ski, przez co stracił punkty za zwycięstwo w całym cyklu a także pierwsze miejsce w klasyfikacji generalnej Pucharu Świata na zakończenie sezonu.

W jak najszybszym wyjaśnieniu sprawy pomogła między innymi Anne-Lise Rolland, która teraz opowiadała o sytuacji z Tour de Ski. Okazuje się, że Norweg rozważał wycofanie się z zawodów, ale nie chciał stracić cennych punktów do klasyfikacji generalnej. – [Martin] chciał się wycofać z zawodów w Davos, ale kiedy nieco się ociepliło to postanowił w nich wystartować. Gdyby wycofał się z biegu w Toblach to pożegnałby się także z Tour de Ski, więc pomimo problemów zdrowotnych chciał ukończyć ten bieg. Ja uważam jednak, że w tej sytuacji każdy wysiłek fizyczny prowadzi do pogorszenia stanu zdrowia – mówi w rozmowie z NRK Rolland.

Sundby naruszył przepisy antydopingowe i został za to surowo ukarany. Teraz Norweg przyjmuje zmniejszone dawki leku. – W ciągu ostatnich 20 miesięcy Sundby mógł przyjmować pomiędzy 600 a 800 mikrogramów dziennie – dodała Rolland. – [Martin] po zawodach stosował Pulmicort i Atrovent. Starał się także unikać salbutamolu pod koniec dnia, bowiem miał on skutki uboczne takie jak zaburzenia snu czy zaburzenia rytmu serca – wyjaśniła.

Źródło: NRK.no

Dodaj komentarz

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.