Norweska nadzieja wraca do gry. Szesnastolatek na podium w Bruksvallarnie

Screen TV

Ostatni weekend przedsezonowych testów formy rozpoczęty. Tym razem biegacze narciarscy sprawdzali się w szwedzkiej Bruksvallarnie i norweskim Beitostoelen. Piątek upłynął pod znakiem sprintów. Po triumfy sięgała młodość, ale też doświadczenie.

Screen TV

Podczas zmagań w sprincie stylem klasycznym w Szwecji po zwycięstwo w rywalizacji mężczyzn sięgnął doświadczony, ale zmagający się w ostatnich latach z problemami Calle Halfvarsson. Oskar Svensson uplasował się na drugiej pozycji. Sensacyjne trzecie miejsce wywalczył Alvar Myhback. Jego sukces zasługuje na uwagę, bo Szwed ma ledwie 16 lat, a startował w gronie silnych rodaków. Kraj Trzech Koron doczekał się zatem nowego talentu.

Wśród kobiet triumfowała Emma Ribom, która pod koniec ubiegłego sezonu Pucharu Świata stanęła na podium w Lahti. Teraz pokazuje, że będzie chciała całkowicie wyjść z cienia utytułowanych koleżanek z kadry. Druga była Johanna Hagstroem, a trzecie Frida Karlsson. Miejsce tej ostatniej może być określona za zaskoczenie, bo utytułowana młoda Szwedka nie słynie z dobrych biegów sprinterskich. To może oznaczać świetną formę na początku sezonu PŚ.

Wyniki: kobiety | mężczyźni

Powrót norweskiego talentu

W Norwegii zaskoczyła, a może bardziej pokazała, że pokładane w niej nadzieje są słuszne. Kristine Stavaas Skistad, którą kibice pamiętają z łez po upadku w Seefeld, wróciła do świetnej formy. W piątek triumfowała na krajowym podwórku, wyprzedzając w finale siostry Weng. Druga była Lotta Udness, a trzecia Tiril. – Po norweskiej inauguracji sezonu wniosek najwazniejszy: Kristine Skistad się po słabszych sezonach pozbierała – skomentowała na Twitterze Justyna Kowalczyk-Tekieli. Utytułowana była polska biegaczka szykuje się do sezonu, podczas którego będzie ekspertką i komentatorką Eurosportu.

Wśród mężczyzn najszybszy był Northug. Nie Peter, a jego kuzyn Even. To biegacz, który do tej pory nie odgrywał pierwszoplanowej roli w Norwegii. Być może teraz się to zmieni. Pokonał bowiem nie byle kogo. Na drugim miejscu do mety w finale dobiegł Haavard Solaas Taugboel. Trzecią lokatę wywalczył z kolei Sindre Bjoernestad Skar.

Wyniki: kobiety | mężczyźni

Źródło: Informacja własna

Mateusz Król
Obserwuj