Norwescy skoczkowie zaatakowali Therese Johaug. “Dostała nagrodę, a była skazana za doping”

fot. M. Król

Nie tylko w Polsce plebiscyt na sportowca roku wywołał sporą burzę. Po tym, jak po tytuł w Norwegii sięgnęła Therese Johaug, nieco oburzyli się norwescy skoczkowie. – Nagroda trafiła do skazanej za doping w bardzo małym sporcie – stwierdził Johann Andre Forfang.

fot. M. Król

Podopieczni Alexandra Stoeckla nie mogli pogodzić się, że ich kolega z drużyny – Halvor Egner Granerud – nie otrzymał żadnej nagrody. Ten temat poruszyli w podcaście “Hoppcast”, który od jakiegoś czasu nagrywają. – Uważam, że zbyt dużo nagród trafia do osób, które mówiąc ściśle, nie powinny być nominowane – zaczął Daniel Andre Tande.

– Nie pamiętam kiedy to było dokładnie, ale minęło już kilka lat, odkąd straciłem szacunek do tej Gali – dodał skoczek. Podcast zawodnicy nagrali dzień po tym, jak wszyscy Norwegowie poznali wyniki. W opinie Tande wtórował Johan Andre Forfang, który wprost odniósł się do Therese Johaug.

Forfang: Dostała nagrodę, a była skazana za doping

– W Norwegii jest sporo dobrych zawodniczek, ale wczoraj nagroda trafiła do skazanej za doping w bardzo małym sporcie – stwierdził Johann Andre Forfang. A chodzi o sytuację z 2016 roku. Jesienią Therese Johaug została przypłapana na stosowaniu dopingu. Uzyskała wtedy pozytywny wynik testu na steryd anaboliczny clostebol.

Według biegaczki powodem było użycie kremu na poparzoną słońcem wargę. Za stosowanie dopingu Therese otrzymała karę 18 miesięcy dyskwalifikacji. Przez nie mogła wystartować w igrzyska olimpijskich w Pjongczangu.

Nagrodę sportowca roku 2021 otrzymała za wywalczenie czterech złotych medali podczas mistrzostw świata w Oberstdorfie.

Słów kilka od Graneruda

Do sprawy w podcaście odniósł się sam Halvor Granerud. Norweski skoczek, który zdominował poprzedni sezon Pucharu Świata, powiedział, że nagroda zasłużenie trafiła dla Johaug. Jest jednak jedno “ale”.

– Myślę, że [Johaug] zasłużenie otrzymała nagrodę, biorąc pod uwagę wszystko, co w tym roku zrobiła – zarówno na arenie sportowej, jak i poza nią. Za to czuję, że tegoroczną nagrodę przyznano za “imię roku” , a nie tegorocznego osiągnięcia sportowego – wyraził swoją opinię 25-letni zawodnik. 

Źródło: VG.no

Obserwuj