Norwescy biegacze pokonani na własnej ziemi. Johannes Boe poza TOP10 w starciu biathlonistów

12:24, 08.08.2021 Mateusz Wasiewski

W ostatni dzień zmagań w Blink Festiwal odbyły się sprinty biegaczy oraz mass starty biathlonistów. Norwegowie w pierwszej z wymienionej konkurencji polegli reprezentantom Szwecji oraz Francji. W biegu masowym za to zajęli wszystkie miejsca na podium.

© Manzoni/IBU

Biegi:

W sobotę biegaczki i biegacze przystąpili do rywalizacji w sprincie stylem dowolnym. Podczas ostatniego dnia zmagań w prestiżowych zawodach Blink Festival wśród pań triumf odniosła Szwedka Linn Soemskar. Pokonała ona m.in. dużo bardziej utytułowaną koleżankę z reprezentacji Maję Dahlqvist. Dwukrotna mistrzyni świata w sprincie drużynowym była najszybsza w eliminacjach. Wygrała też swój ćwierćfinał i półfinał. W decydującym starciu musiała jednak uznać wyższość 5 lat starszej zawodniczki.

Co ciekawe Dahlqvist na metę wbiegła razem z Norweżkami - Lottą Weng i Kristin Fosnaes. Ostatecznie Maja była druga, a reprezentantki kraju wikingów sklasyfikowano odpowiednio na trzeciej i czwartej lokacie. Na piątej pozycji sprint ukończyła Tiril Weng, a szóstej Linn Ravndal. Na półfinale swój start zakończyła Maiken Caspersen Falla. Dwukrotna złota medalistka mistrzostw globu zaliczyła upadek i straciła szanse walki o podium.

Wyniki sprintu kobiet

U panów zmagania sprinterskie zdominowali zawodnicy z Francji. Reprezentanci tego kraju zajęli wszystkie miejsca na podium. Triumf odniósł świetnie znany kibicom Richard Jouve. 26-latek o 0,1 sekundy pokonał innego z rewelacyjnych sprinterów Lucasa Chanavata. Dwukrotny zwycięzca zawodów Pucharu Świata wygrał eliminacje, a w finale był drugi - podobnie jak Maja Dahlqvist. Na trzeciej pozycji uplasował się z kolei Renaud Jay.

Poza podium znaleźli się reprezentanci gospodarzy. W finale biegło dwóch Norwegów. Jako czwarty sprint ukończył Aron Rysstad, a szósty Sivert Wiig. Rozdzielił ich Brytyjczyk Andrew Young. Już w ćwierćfinale odpadł sprinter wysokiej klasy - Szwed Oskar Svensson. W półfinale zabrakło też m.in. Amerykanina Kevina Bolgera.

Wyniki sprintu mężczyzn

Biathlon:

Drugi dzień zmagań mają za sobą biathloniści. Po supersprincie przyszedł czas na rozegranie biegu masowego. U pań zwycięstwo odniosła zdecydowanie najlepsza zawodniczka sezonu Pucharu Świata 2020/2021 Tiril Eckhoff. Dziesięciokrotna mistrzyni świata niedobrze zaczęła sobotnie zmagania. Podczas pierwszego strzelania bowiem dwukrotnie oddała niecelne strzały. Kolejne strzelania wykonała jednak bezbłędnie, a na mecie zameldowała się jako pierwsza.

22,8 sekundy do Eckhoff straciła druga Karoline Knotten. Członkini norweskiej kadry narodowej tylko raz spudłowała i to podczas ostatniej wizyty na strzelnicy. Gdyby nie to niecelne trafienie, mogła pokonać liderkę reprezentacji. Podium uzupełniła Marte Olsbu Roiseland, która musiała pokonać trzy karne rundy. Tiril ostatecznie miała nad nią przewagę wynoszącą 42,1 sekundy.

Czwarta była pierwsza z nie-Norweżek - zwyciężczyni supersprintu Julia Simon. Francuzka trzykrotnie spudłowała. Piąte miejsce zajęła Justine Braisaz-Bouchet, która znów słabo strzelała (skuteczność 15/20). Poza czołową dziesiątką znalazły się: Selina Gasparin (12.), Baiba Bendika (15.), Anais Bescond (19.). Biegu nie ukończyła Ingrid Tandrevold.

Wyniki biegu masowego kobiet

U panów rywalizacja była zacięta do ostatnich metrów. O triumf do końca walczyli Vetle Christiansen i Vebjoern Soerum. Bardzo blisko był też Sivert Bakken. Najlepszym z nich okazał się ten zdecydowanie bardziej doświadczony w startach na arenie międzynarodowej od pozostałej dwójki. Christiansen, o którym mowa, raz spudłował. Na mecie wyprzedził Soeruma o 0,1 , a Bakkena 4,1 sekundy. Vetle tym samym zgarnął dublet - był on też zwycięzcą supersprintu.

18,5 sekundy straty na linii finiszu zanotował Tarjei Boe, który z jedną karną rundą ukończył sobotnie zawody na czwartej pozycji. Piątkę zamknął Philipp Horn. Niemiec pokonywał dwie karne rundy. Z jedną więcej musiał zmierzyć się Quentin Fillon Maillet. Trzeci zawodnik poprzedniego sezonu zajął siódme miejsce z ponad 30-sekundową stratą. Dziewiąty był Fabien Claude (na strzelnicy 17/20).

Dopiero na dwunastej lokacie bieg masowy zakończył Johannes Boe. Najlepszy biathlonista zmagań najwyższej rangi od 2019 roku przęciokrotnie spudłował i stracił do Christiansena blisko półtorej minuty. Norweski mistrz zaznacza jednak, że ma pewne braki treningowe i w tym momencie przygotowań nie czuje się najlepiej. Jeszcze gorzej poszło Johannesowi Dale. 24-latek oddał aż siedem niecelnych strzałów. Zajął on czwarte miejsce ze stratą 1:42,3. Osiemnasty był Antonin Guigonnat (5 pudeł), a dwudziesty Erlend Bjoentegaard (6).