Norwegowie w Falun w najmocniejszym składzie, powrót Klaebo i Falli

fot. M. Rudzińska

Norweski Związek Narciarski ogłosił skład kadry Kraju Fiordów na zawody Pucharu Świata w Falun, które odbędą się w dniach 29-31 stycznia. W Szwecji wystartuje dwanaście biegaczek i jedenastu biegaczy, wśród których znaleźli się m.in.: powracający po dwumiesięcznej przerwie Johannes Hoesflot Klaebo i mistrzyni olimpijska w sprincie Maiken Caspersen Falla.

fot. M. Rudzińska

Zawody w Falun to kolejny przystanek na biegowej mapie Pucharu Świata. Rywalizacja w Szwecji, po zmianach wprowadzonych przez Międzynarodową Federację Narciarską, odbywać się będzie na przestrzeni trzech dni. W piątek rozegrane zostaną biegi indywidualne na 10 i 15 kilometrów stylem dowolnym, w sobotę w biegi masowe na tych samych dystansach, ale klasykiem oraz w niedzielę w sprinty techniką klasyczną.

Do Falun przyjedzie niemal cała światowa czołówka, która przygotowuje się do lutowych mistrzostw świata w Oberstdorfie. Na starcie nie zabraknie też reprezentantów Norwegii, którzy w miniony weekend powrócili do Pucharu Świata i zdominowali zawody w Lahti. Wikingowie pojawią się w Szwecji w mocnym składzie liczącym dwadzieścia trzy nazwiska.

Premierowy występ w pucharowych zawodach w 2021 roku zaliczy m.in. Johannes Hoesflot Klaebo, który po mistrzostwach Norwegii postanowił odpocząć i nie startował w ubiegłym tygodniu w fińskim Lahti. Oprócz 24-latka w Falun pojawią się także: Hans Christer Holund, Paal Golberg, Emil Iversen, Harald Oestberg Amundsen, Simen Hegstad Krueger, Martin Loewstroem Nyenget, Sjur Roethe, Erik Valnes, Haavard Solas Taugboel i Sivert Wiig.

W Pucharze Świata po raz pierwszy wystartuje także mistrzyni olimpijska w sprincie z Soczi – Maiken Caspersen Falla, która w ostatnich miesiącach pauzowała z powodu problemów zdrowotnych. W kadrze kobiet na zawody w Falun znaleźli się ponadto: Therese Johaug, Heidi Weng, Helene Marie Fossesholm, Ragnhild Haga, Kathrine Rolsted Harsem, Anne Kjersti Kalva, Tiril Udnes Weng, Lotta Udnes Weng, Mathilde Myhrvold, Ane Appelkvist Stenseth i Anna Svendsen.

Źródło: skiforbundet.no