Norwegowie umacniają się na czele, Polacy muszą gonić straty. Klasyfikacja PŚ po konkursach w Lahti

10:00, 25.01.2021 Stanisław Zyga

Weekend w Lahti nie należał do najlepszych w wykonaniu polskich skoczków narciarskich. Nasi reprezentanci ponieśli straty w klasyfikacji generalnej Pucharu Świata i Pucharu Narodów. Ze słabszej postawy biało-czerwonych skorzystali Norwegowie, którzy zwyciężyli w obu konkursach.

Nieudany konkurs indywidualny spowodował spadki Dawida Kubackiego i Piotra Żyły w klasyfikacji generalnej PŚ. Wypadli oni z TOP 5 i zajmują obecnie miejsca 6 i 7. Polaków wyprzedzili Anze Lanisek i zwycięzca niedzielnych zawodów, Robert Johansson. Lider Pucharu Świata, Halvor Egner Granerud, powiększył przewagę nad trzecim Kamilem Stochem do 345 punktów. Drugie miejsce zajmuje Markus Eisenbichler, który traci do Norwega 210 oczek. Andrzej Stękała zajmuje 13 miejsce, ex aequo z Piusem Paschke. Aleksander Zniszczoł i Jakub Wolny plasują się tuż za czołową trzydziestką, zajmując odpowiednio 31 i 32 miejsce.

Klasyfikacja generalna Pucharu Świata

Polacy przystępowali do zawodów w Lahti, mając 34 punkty straty do Norwegów w klasyfikacji Pucharu Narodów. W sobotniej rywalizacji drużynowej zajęliśmy 2 miejsce tuż za drużyną Alexandra Stoeckla, co powiększyło przewagę naszych rywali o kolejne 50 punktów. Niestety, niedziela okazała się jednym z najsłabszych dni dla polskich skoczków w obecnym sezonie. Z kolei Norwegowie zanotowali kolejne znakomite wyniki, dzięki czemu ich przewaga nad Polską wynosi już 232 punkty. Trzecie miejsce zajmuje reprezentacja Niemiec.

Klasyfikacja generalna Pucharu Narodów

Za nami także drugi w tym sezonie weekend z Pucharem Świata kobiet. W Ljubnie w konkursie drużynowym triumfowały Słowenki, a w indywidualnym wygrała Norweżka Eirin Maria Kvandal. Pierwsze w tym sezonie punkty zdobyły Polki, które zajęły 8 miejsce w drużynówce. Natomiast Kinga Rajda otworzyła swoje konto punktowe, plasując się w niedzielę na 30 miejscu. W klasyfikacji indywidualnej PŚ prowadzi Marita Kramer przed Sarą Takanashi i Niką Kriznar. Kinga Rajda zajmuje 37 pozycję. W Pucharze Narodów na czele znajdują się Słowenki przed Norweżkami i Austriaczkami. Polki plasują się na 8 miejscu.