Norwegowie oskarżają Piotra Żyłę. Ma “doświadczenie w manipulacji”

Screen: Eurosport / Twitter

Zdjęcie Piotra Żyły w kombinezonie z silnie obniżonym kroczek wywołują burzę w Norwegii. – Żyła ma duże doświadczenie z kombinezonami i manipulowaniem nimi – powiedział “Dagbladet” Magnus Brevig. Sportowy naukowiec i ekspert od kombinezonów uznał, że Polak ma więcej “powierzchni nośnej w tym miejscu od innych”.

Screen: Eurosport / Twitter

Najpierw rzekomych nieprawidłowości w kombinezonie Piotra Żyły dopatrzył się Viktor Polasek, który opublikował zdjęcie w mediach społecznościowych. Widać na nim, że kombinezon jest sporo opuszczony w kroku.

– Te niebieskie kombinezony wyglądają na dość rozciągliwe – podpisał obraz Czech w mediach społecznościowych.

Kombinezon Piotra Żyły budzi kontrowersje

Sprawie postanowili przyjrzeć się Norwegowie. Na łamach “Dagbladet” czytamy, że kombinezon polskiego skoczka ma mieć takie właściwości, które pozwalają na rozszerzenie jego powierzchni, kiedy tylko zawodnik układa się do lotu z szeroko rozwartymi nogami.

– Kombinezon jest ekstremalny. Wygląda na to, że ma większą powierzchnię nośną w kroczu niż większość zawodników w tym obszarze – stwierdził ekspert od skoków Viaplay, Andreas Stjernen. Były zawodnik nie wyglądał jednak na zdziwionego tym faktem. To wynika tez z jego kolejnych słów w tym temacie.

– Byłoby błędem powiedzieć, że kombinezon jest nielegalny, gdy przechodzi każdą kontrolę. Ale wygląda na to, że kiedy rozkłada nogi i strój  się rozciąga. Kiedy łączy je ponownie, idzie w górę. Polska z pewnością znalazła dobry sposób na szycie kombinezonów – mówi Stjernen.

Początkowo komentarza w tej kwestii nie chciał udzielić Magnus Brevig, który ma największa wiedzę w kwestii kombinezonów norweskiej kadry. Potem jednak dodał zdanie, które może nie spodobał się kibicom trzeciego zawodnika klasyfikacji generalnej Turnieju Czterech Skoczni.

“Doświadczenie z kombinezonami i manipulowaniem nimi”

– Żyła ma duże doświadczenie z kombinezonami i manipulowaniem nimi. Ponadto w Polsce stroje szyje teraz Mathias Hafele. Jest niezwykle doświadczony, pochodzi z Austrii. W takim razie musi znać większość sztuczek – uznał Brevig.

Po dwóch konkursach 71. edycji Turnieju Czterech Skoczni prowadzi Halvor Egner Granerud. Norweg z dorobkiem 616,1 pkt. wyprzedza dwóch reprezentantów Polski: Dawida Kubackiego i Piotra Żyłę. Ten pierwszy zajął w Garmisch-Partenkirchen trzecie miejsce, a Żyła skończył na szóstej pozycji.

Źródło: Dagbladet / Twitter

Mateusz Król
Obserwuj