Norwegowie odwołali PŚ, ale sami rywalizowali. Niespodzianka w sprincie

Dzisiaj rozpoczął się weekend rywalizacji w Lillehammer w zawodach FIS. Zmagania te organizowane są w ramach odwołanego wcześniej Pucharu Świata w norweskiej miejscowości. Sprinty padły łupem Anikken Alnaes oraz Haavarda Taugboela.

Martin Jutkvam/ Nordstrands Blad

Piątkowym sprintem rozpoczął się weekend zmagań w Lillehammer. Zawody te, w przeciwieństwie do poprzednich lat, nie zaliczają się jednak do Pucharu Świata. Tegoroczne mają rangę FIS. Organizatorzy odwołali wcześniej grudniowe starty najwyższej rangi w norweskiej miejscowości. Powodem oczywiście jest pandemia koronawirusa.

W rywalizacji pań doszło do niespodzianki. Triumf odniosła czwarta w eliminacjach Anikken Alnaes. 26-letnia biegaczka już wcześniej bardzo dobrze potrafiła radzić sobie w zawodach FIS. Dzisiaj jednak pokonała wszystkie startujące kadrowiczki, które tydzień temu skutecznie biegały podczas zmagań Pucharu Świata w Ruce.

Drugie miejsce zajęła najszybsza w eliminacjach Mathilde Myhrvold, a podium uzupełniła Tiril Weng. Poza czołową trójką na czwartej lokacie uplasowała się finalistka sprintu w Ruce Ane Stenseth. Piąta była Elena Johnsen, a szósta Magni Smedaas. Do finału nie awansowała najlepsza z norweskich biegaczek podczas zmagań w Finlandii Lotta Weng.

Wyniki sprintu pań

W stawce panów zabrakło trzech najlepszych sprinterów na inaugurację pucharowego sezonu – Johannesa Klaebo, Erika Valnesa i Emila Iversena. Pod nieobecność tej trójki najlepszy okazał się Haavard Taugboel. 27-latek był czwarty w fazie kwalifikacyjnej, a do finału awansował z czasem. Drugie miejsce zajął najlepszy w eliminacjach Sindre Skar. Na podium dzisiejszych zmagań rangi zawodów FIS stanął też Even Northug.

Czwartą lokatę wywalczył Finn Krogh, a piątą Paal Aune. Szóstym zawodnikiem sprintu był jedyny nie-Norweg, któremu udało się awansować do czołowej trzydziestki, Francuz Lucas Chanavat. W eliminacjach odpadł m.in. doświadczony Martin Sundby.

Wyniki sprintu panów

Źródło: informacja własna