Norwegowie odsłonili karty przed MŚ w Oberstdorfie

fot. M. Rudzińska

Za niespełna trzy tygodnie w niemieckim Oberstdorfie rozpoczną się 42. mistrzostwa świata w narciarstwie klasycznym. W związku ze zbliżającym się czempionatem globu coraz więcej kadry odsłania karty na najważniejszą imprezę sezonu. Wczoraj skład największych faworytów konkurencji biegowych ogłosił dla NRK dyrektor sportowy reprezentacji Norwegii Espen Bjervig.

fot. M. Rudzińska

W składzie reprezentacji Wikingów na mistrzostwa świata nie ma większych zaskoczeń. W kadrze Norwegii znalazło się miejsce dla jedenastu biegaczek i trzynastu biegaczy, którzy będą walczyli o medale podczas najważniejszej imprezy tego sezonu. Liderką wśród kobiet będzie bez wątpienia najbardziej utytułowana z grona startujących zawodniczek Therese Johaug, która w Oberstdorfie będzie miała okazję, aby powtórzyć wyczyn sprzed dwóch lat z Seefeld. Wówczas Norweżka zdobyła trzy złote medale w indywidualnych konkurencjach dystansowych.

Oprócz 32-latki w kadrze znalazło się także miejsce dla obrończyni złotego medalu w sprincie – Maiken Caspersen Falli oraz debiutującej na seniorskich mistrzostwach świata Helene Marie Fossesholm.  Pozostałe zawodniczki, które dostaną szansę występu w Oberstdorfie to: Heidi Weng, Lotta Udnes Weng , Tiril Udnes Weng, Ragnhild Haga, Anne Kjersti Kalvå, Mathilde Myhrvold, Ane Appelkvist Stenseth oraz Anna Svendsen.

Do kadry mężczyzn, jak informuje NRK, wybrano trzynastu biegaczy, ale póki co znane są nazwiska dwunastu zawodników. To, kto zajmie ostatnie wolne miejsce w składzie reprezentacji, okaże się po weekendzie Pucharu Świata w szwedzkim Ulricehamn. Jak na razie pewne jest, że w Oberstdorfie szanse występu dostaną najlepsi obecnie norwescy biegacze z Johannesem Hoesflotem Klaebo na czele.

W drużynie Wikingów znaleźli się także mistrzowie świata z Seefeld czyli Sjur Roethe (skiathlon) i Hans Christer Holund (50 km) oraz doświadczony Martin Johnsrud Sundby, który jako obrońca tytułu wystartuje jedynie w biegu na 15 kilometrów stylem dowolnym. Pozostali kadrowicze to Pål Golberg, Emil Iversen, Simen Hegstad Krüger, Martin Løwstrøm Nyenget, Håvard Solås Taugbøl, Erik Valnes, Sivert Wiig i Harald Oestberg Amundsen.

Źródło: NRK / Instagram