Norwegowie odsłonili karty na MŚ w Planicy. Wielki powrót po czterech latach

fot: M. Rudzińska

Norweski Związek Narciarski ogłosił skład reprezentacji Kraju Fiordów w biegach narciarskich na rozpoczynające się za trzy tygodnie 43. Mistrzostwa Świata w Narciarstwie Klasycznym 2023, które odbędą się w Planicy. W kadrze znalazło się trzynastu mężczyzn i dwanaście kobiet. Wśród nich jest Ingvild Flugstad Oestberg, która powróci do walki o medale czempionatu globu po czterech latach przerwy.

fot: M. Rudzińska

Powrót po czterech latach

W składzie reprezentacji Wikingów na mistrzostwa świata w Planicy nie ma większych zaskoczeń. W drużynie narciarskiej potęgi znalazło się miejsce dla trzynastu biegaczy i dwunastu biegaczek, którzy w bieżącym sezonie spisywali się najlepiej w zawodach Pucharu Świata i pokonali silną krajową konkurencję. Trzon kadry kobiet powinna stanowić Tiril Udnes Weng, która do tej pory biegała na równym, wysokim poziomie i aż osiem razy stawała na podium pucharowych zawodów. Oprócz 26-latki w składzie znalazły się: Helene Marie Fossesholm, Ragnhild Haga, Anne Kjersti Kalva, Ane Appelkvist Stenseth, Anna Svendsen, Silje Theodorsen, Heidi Weng, Lotta Udnes Weng, debiutująca na mistrzostwach świata Astrid Oeyre Slind oraz wracające do rywalizacji o medale czempionatu globu po czterech latach przerwy Kristine Stavaas Skistad i Ingvild Flugstad Oestberg, która wreszcie uporała się z problemami zdrowotnymi.

Faworyci odsłonili karty

Większe emocje towarzyszyły ogłoszeniu składu mężczyzn. Jeszcze przed zawodami w Les Rousses dużo mówiło się bowiem o tym, że weekend we Francji będzie odgrywał ważną rolę w kontekście wyboru finałowej kadry. Pewniakiem był Johannes Hoesflot Klaebo, który w bieżącym sezonie dominuje na biegowych trasach i do Planicy pojedzie jako kandydat do nawet sześciu medali. Lider klasyfikacji generalnej znalazł się oczywiście w ostatecznym składzie. Oprócz niego w trzynastce szczęśliwców są: Harald Oestberg Amundsen, Paal Golberg, Simen Hegstad Krueger, Even Northug, Martin Loewstroem Nyenget, Sjur Roethe, Haavard Solaas Taugboel, Didrik Toenseth, Erik Valnes, Sivert Wiig i broniący tytułów na dystansach 15 i 50 kilometrów Hans Christer Holund oraz Emil Iversen.

W kadrze zabrakło miejsca dla zwycięzcy z Lillehammer, 22-letniego Ivera Tildheima Andersena, który przegrał bezpośrednią rywalizację z kolegami z reprezentacji. – W zasadzie to nie on prezentuje słaby poziom tylko inni mają bardzo dobre wyniki. Zdecydowaliśmy się na zespół, który naszym zdaniem ma największe szanse w biegu na 15 kilometrów stylem dowolnym – tłumaczył menedżer reprezentacji Espen Bjervig w rozmowie z NRK.

Źródło: NRK / informacja własna