Norwegowie odpuszczają biegowy Puchar Świata!

fot. M. Rudzińska

Sensacyjne wiadomości doszły do nas z Norwegii. Ze względu na sytuację pandemiczną reprezentacja biegowa tego kraju odpuszcza wszystkie zawody PŚ aż do lutowych Mistrzostwa Świata w narciarstwie klasycznym w Oberstdorfie!

fot. M. Rudzińska

Jak podaje portal dagbladet.no powodem takiej decyzji jest wyjątkowo restrykcyjne w Norwegii przepisy sanitarne. Narzucają one 10-dniową kwarantannę po pobycie w czerwonych strefach. Wyklucza to faktycznie Norwegię z rywalizacji. W ciągu najbliższych dni wiadomość ta zostanie ogłoszona oficjalnie przez federację.

W tle jest duży strach przed chorobą. Głównie związany z nie do końca poznanym wpływem wirusa SARS-COV-2 na organizm sportowca uprawiającego sporty wydolnościowe. Rosjanin Siergiej Ustiugow na przykład przeszedł chorobę COVID-19 w październiku i dalej nie wrócił do pełni sił. – Każdy organizm jest inny i reakcja każdego też będzie indywidualna. Tak się złożyła, iż moje ciało cierpi do dziś – napisał w mediach społecznościowych Rosjanin.

Norwegowie próbowali lobbować za dostosowaniem przepisów FIS, do przepisów norweskich, ale nie przyniosło to skutku. Tym samym nie zobaczymy Norwegów podczas Tour de Ski i innych zawodów pucharowych. Do MŚ w Oberstdorfie sportowcy będą przygotowywać się więc podczas zawodów krajowych.

źródło: dagbladet.no