Norwegowie odkryli karty przed Tour de Ski. Johaug wielką nieobecną [AKTUALIZACJA]

fot. M. Rudzińska

Norweski Związek Narciarski ogłosił skład tamtejszej drużyny biegowej, która weźmie udział w 16. edycji Tour de Ski. W gronie tym znajduje się aż troje tryumfatorów prestiżowego cyklu. Na starcie jednej z najważniejszych imprez sezonu zabraknie jednak Therese Johaug, która już kilka tygodni temu zapowiadała, że zrezygnuje z występu w tej imprezie.

fot. M. Rudzińska

Nadchodzi Tour

Zaplanowane na 28 grudnia zawody w Lenzerheide zainaugurują 16. edycję Tour de Ski. Jedna z najważniejszych biegowych imprez sezonu składać się będzie z sześciu etapów, które rozegrane zostaną w Szwajcarii, Niemczech oraz we Włoszech. Ostatnim z nich – jak co roku – będzie wspinaczka na Alpe Cermis (4 stycznia 2022). Przypomnijmy, że czterokrotnie ze zwycięstwa w cyklu cieszyli się Justyna Kowalczyk oraz Dario Cologna. Do tej pory nikt nie wyrównał (ani tym bardziej nie poprawił) ich wyczyny.

Norwegowie ogłosili wstępny skład

W środę skład swojej drużyny na Tour de Ski ogłosił Norweski Związek Narciarski. Prawo udziału w prestiżowym cyklu ma dziesięciu zawodników oraz taka sama liczba zawodniczek z Norwegii. Na ten moment ogłoszono jednak nazwiska dziewięciu biegaczy i ośmiu biegaczek. Pozostali o decyzji sztabu szkoleniowego dowiedzą się po zaplanowanych na najbliższy weekend zawodach Pucharu Świata w Dreźnie.

W gronie powołanych nie brak znanych i uznanych na arenie międzynarodowej nazwisk. O swoje trzecie zwycięstwo w całym cyklu z pewnością powalczy Heidi Weng. Drugi raz po cenne trofeum postarają się z kolei sięgnąć Ingvild Flugstad Oestberg i Johannes Hoesflot Klaebo. Szansy na wyrównanie rekordu Justyny Kowalczyk w bieżącym sezonie nie będzie za to miała Therese Johaug, która już wcześniej zapowiedziała, że nie pojawi się na szwajcarsko-niemiecko-włoskich trasach.

Kadra norweskich biegaczy na Tour de Ski:

– Harald Oestberg Amundsen,

– Paal Golberg,

– Emil Iversen,

– Johannes Hoesflot Klaebo,

– Simen Hegstad Krueger,

– Martin Loewstroem Nyenget,

– Sjur Roethe,

– Didrik Toenseth,

– Erik Valnes,

Even Northug.

Kadra norweskich biegaczek na Tour de Ski:

– Helene Fossesholm,

– Ragnhild Haga,

– Anne Kjersti Kalva,

– Silje Theodorsen,

– Heidi Weng,

– Lotta Udnes Weng,

– Tiril Udnes Weng,

– Ingvild Flugstad Oestberg,

Maiken Caspersen Falla,

Mathilde Myhrvold.

Aktualizacja składu po zawodach w Dreźnie

Po pucharowych zmaganiach w Dreźnie sztab szkoleniowy norweskiej drużyny zdecydował, że do grona wybranej wcześniej siedemnastki dołączą: Maiken Caspersen Falla, Mathilde Myhrvold oraz Even Northug.

– Maiken była w domu, trenowała i jest gotowa do udziału w zawodach – przyznał szkoleniowiec ekipy Norwegii, Ole Morten Iversen. – Mathilde spisała się dobrze zarówno w Davos, jak i w Dreźnie i zasługuje na miejsce w kadrze na Tour de Ski – dodał Norweg. W dotychczasowych pucharowych biegach dobrze radził sobie także Even Northug. W starciach, w których wziął udział, ani razu nie wypadł poza czołową dziesiątkę. Poza tym – wraz z Thomasem Hellandem Larsenem – wygrał niedzielny sprint drużynowy w Dreźnie. Jego wybór nie powinien więc dziwić.

Źródło: skiforbundet.no/informacja własna