Norwegowie na czele klasyfikacji generalnej po dwóch weekendach z biegami. Dobry początek sezonu Staręgi

fot. Julia Piątkowska

W Lillehammer zakończył  się drugi weekend Pucharu Świata w biegach narciarskich. Zarówno w klasyfikacji generalnej pań, jak i panów na czele stawki dominują Norwedzy. Na czele tabeli mężczyzn jest Paal Golberg. W klasyfikacji kobiet prowadzi Tiril Udnes Weng.

fot. Julia Piątkowska

W nowym sezonie mamy prawdziwą rewolucję w punktacji Pucharu Świata. Zamiast pierwszej trzydziestki, punktować będzie, aż 50 zawodników. Zmiany te mają dać możliwość walki o punkty słabszym zawodniczkom. Tak jak do tej pory zwycięzca konkursu otrzymuje 100 pkt. Jednak różnice pomiędzy poszczególnymi lokatami stają się o wiele mniejsze. Pisaliśmy o tym tutaj.

 Norweżka na czele ,,generalki”

W norweskim Lillehammer panie rywalizowały na 10 km, 20 km oraz w sprintach. Co ciekawe w żadnym z konkursów nie triumfowała prowadząca w klasyfikacji generalnej Tiril Udnes Weng. Jednak dwukrotnie stawała na podium. W biegu na 20 km była druga tracąc do Fridy Karlsson zaledwie 0,6 sekundy.  W sprintach zajęła trzecie miejsce. Tuż za Norweżką w klasyfikacji generalnej ze stratą 76 pkt. plasuje się Frida Karlsson, a trzecia jest amerykanka Jessie Diggins. Najlepsza z Polek obecnie jest Izabela Marcisz. Ma ona w swoim dorobku 69 pkt. co daje jej 51 pozycję. Tuż za nią na 56 miejscu jest Monika Skinder. Za to w walce o małe kryształowe kule dominują Szwedki. Na dystansach prowadzi Ebba Andersson. W sprintach za to na czele stawki znajduje się Emma Ribom.

Klasyfikacja generalna kobiet

Pozostałe klasyfikacje kobiet: dystanse | sprint

Obiecujący początek Staręgi

Wśród mężczyzn w klasyfikacji generalnej Pucharu Świata prowadzi Paal Golberg. Ma on dużą, bo ponad 100 pkt. przewagę nad swoim rodakiem Johannesem Hoesflotem Klaebo. Trzeci jest Włoch Federico Pellegrino. Dwóch Norwegów stoi także na czele w rywalizacji o małe kryształowe kule. Paal Golberg prowadzi w klasyfikacji dystansowej, a Johannesem Hoesflotem Klaebo w sprintach. Dzięki dobrej postawie w sprintach wysoko w klasyfikacji jest Maciej Staręga. Jest on 39 w klasyfikacji generalnej z dorobkiem 102 pkt. Polak podczas rywalizacji sprinterskiej w Lilllehammer zajął 20 miejsce. Na 70 miejscu jest Domik Bury. Swoje pierwsze punkty w tym sezonie Polak zdobył w Norwegii, gdzie był 18 w biegu na 10 km. Na 80 pozycji znajduje się obecnie Kamil Bury.

Klasyfikacja generalna mężczyzn

Pozostałe klasyfikacje mężczyzn: dystanse | sprint

Źródło: Informacja własna