Norwegowie idą na wojnę z FIS. Nie poddadzą się. “Drakońska kara”

fot. M. Rudzińska

Wiadomość o wycofaniu Lillehammer we wstępnym kalendarzu FIS poruszyła norweskich organizatorów Pucharu Świata, którzy zapowiedzieli walkę do końca o przywrócenie skoczni do cyklu i uratowanie formatu turnieju Raw Air, rozgrywanego na czterech obiektach.

fot. M. Rudzińska

”Rozumiem, że do kalendarza powraca skocznia w Trondheim, ponieważ została zmodernizowana i z powodu prac wykończeniowych nie wchodziła w tegoroczny Raw Air, lecz teraz brak w przyszłym sezonie Lillehammer jest wielkim nieporozumieniem. Raw Air był od początku rozgrywany na czterech skoczniach i taka jest koncepcja tego turnieju” – powiedział reprezentant Norwegii Robert Johansson, mieszkający w Lillehammer.

Norwegowie nie składają broni

Również działacze z tego miasta nie rozumieją decyzji FIS i sądzą, że jest efektem zamieszania ze zbyt dużymi opadami śniegu podczas Raw Air w marcu w tym roku.

”Było to jednak wydarzenie okazjonalne i nie powinno wpłynąć na usunięcie naszej skoczni z kalendarza. To zbyt drakońska kara. Będziemy więc walczyć o zmianę tej decyzji do ostatecznego zatwierdzenia kalendarza 24 maja” – powiedział Per Olav Andersen kanałowi telewizji NRK.

Według NRK sytuacja z marca, kiedy zabrakło osób do ubijania śniegu na zeskoku, co spowodowało opóźnienia, wydaje się jednak być najważniejszym powodem decyzji FIS.

Dyrektor PŚ w skokach Sandro Pertile nie potwierdził tego, lecz powiedział na antenie NRK, że organizatorzy konkursów w Lillehammer nie osiągnęli poziomu PŚ. “Muszą zrozumieć, że nie wykonali zadania, lecz w dalszym ciągu Lillehammer ma szansę na powrót. Jednak musimy być pewni odpowiedniego standardu zawodów” – wyjaśnił.

Turniej trzech skoczni

Raw Air, nazywany norweskim turniejem czterech skoczni, rozgrywany jest od 2017 roku w Oslo, Lillehammer, Trondheim i Vikersund. W ubiugłym sezonie z powodu modernizacji skoczni w Trondheim i mistrzostw świata w lotach w Vikersund rozegrany został tylko w Oslo i Lillehammer.

”Teraz wygląda na to, że następny Raw Air zostamie amputowany do turnieju trzech skoczni, a nie, jak przez wiele lat planowaliśmy i byliśmy z tego dumni, czterech” – dodał Johansson.

Źródło: PAP

Mateusz Król
Obserwuj