Norwegowie domagają się dodatkowych konkursów na igrzyskach

fot. M. Król

Igrzyska Olimpijskie we Włoszech w 2026 roku mogą wzbogacić się o nowe konkurencje. Norwegowie zwrócili się bowiem o dołączenie do programu m.in. konkursu skoków kobiet na skoczni dużej, a także kobiecej wersji kombinacji norweskiej. Pomysł zyskał jednogłośne wsparcie we strony Międzynarodowej Federacji Narciarskiej i będzie procedowany w najbliższym czasie.

fot. M. Król

Ograniczona rywalizacja

Jak do tej pory skoczkinie narciarskie mogły rywalizować w ramach olimpijskich zmagań wyłącznie na skoczni normalnej. W 2014 roku w Soczi pełną pulę zgarnęła Niemka Carina Vogt. Z kolei zmagania w Pjongczangu cztery lata później padły łupem Norweżki Maren Lundby. W programie najbliższych igrzysk w Pekinie panie powalczą też o olimpijskie krążki także w zawodach mieszanych. Kombinatorki norweskie z kolei nie miały okazji jak dotąd zaprezentować się na igrzyskach. W 2026 roku we Włoszech ma się to jednak zmienić.

Warto dodać, że dwuboistki dopiero od minionego sezonu rozpoczęły rywalizację w Pucharze Świata, a następnie po raz pierwszy w historii powalczyły o medale Mistrzostw Świata w Oberstdorfie.

Wyrównywanie szans

– Wysłaliśmy propozycję nowych konkurencji do Międzynarodowego Komitetu Olimpijskiego w sprawie włączenia do programu Igrzysk Olimpijskich w Cordina D’Ampezzo oraz Mediolanie w 2026 roku skoków kobiet na dużej skoczni, a także kobiecej wersji kombinacji norweskiej oraz telemarku – zdradził prezes Norweskiego Związku Narciarskiego, Erik Roeste.

– Kombinacja to jedyna gałąź igrzysk olimpijskich, w której nie biorą udziału zarówno kobiety, jak i mężczyźni. Biorąc pod uwagę, że MKOl skupia się na równych szansach i kładzie ogromny nacisk na kwestię równowagi płci w sporcie, powinno być rzeczą oczywistą, że dwuboistki dostaną się do programu olimpijskiego. To samo dotyczy skoków na dużej skoczni dla kobiet. Jeśli chodzi o telemark jako sport olimpijski to pracowaliśmy nad tym od wielu lat. Wierzymy, że w końcu nam się uda – dodał.

źródło: skiforbundet.no