Northug pójdzie w ślady Bjoergen?

fot: wikipedia.org

fot: wikipedia.org

Zawodnicy, którzy zakończyli już karierę w Pucharze Świata nierzadko biorą udział w klasycznych maratonach narciarskich. Takie plany ma Marit Bjoergen – możliwe, że będzie tam rywalizować z Therese Johaug. Do tej dwójki być może dołączyć Petter Northug.

W 2021 roku przypada 500 rocznica słynnej ucieczki Gustawa Wazy – Bieg Wazów będzie miał szczególną oprawę. Będzie to też setna edycja słynnego klasyka – pierwszy odbył się w 1922. Niestety klasyki zawsze miały długą i piękną historię, tradycje itd., ale brakowało tam naprawdę słynnych nazwisk. Gwiazdy traktowały te biegi raczej jako trening, nie jako rywalizację, teraz jednak ma się to zmienić.

Prawda jest taka, że wielkie nazwiska przyciągają sponsorów. A rywalizacja Bjoergen i Johaug – najlepszych zawodniczek ostatnich lat – działać by mogła na nich jak magnes. Ostatni raz na długim dystansie miała miejsce podczas MŚ w Falun w 2015 na 30 km. W Pucharze Świata rywalizacji długodystansowych jest coraz mniej, co też zwiększa potencjał dla ewentualnej rywalizacji w klasykach.

Dla Pettera Northuga, który osiągnął w narciarstwie biegowym niemal wszystko może to być też dodatkowy zastrzyk motywacji. Northug sporadycznie występuje w zawodach klubowych – biegł też na 70 km w Marcialonga, ale bez większego powodzenia (ledwie 99. miejsce). Czy pojawi się w przyszłym roku na mecie w Mora – nie wiadomo. Wiadomo jednak, że byłoby to atrakcyjne dla niego i dla kibiców.

źródło: nrk.no