Noelle Barahona i Marko Vukićević triumfatorami Pucharu Ameryki Południowej w narciarstwie alpejskim

fot. Rosmarie Knutti / rk-photography.ch

fot. Rosmarie Knutti / rk-photography.ch

Puchar Ameryki Południowej to drugi – obok Pucharu Australii i Nowej Zelandii – z pucharów kontynentalnych w narciarstwie alpejskim, które rozgrywają się na półkuli południowej, w czasie gdy w Europie trwa gorące lato. W tym roku zwycięzcami klasyfikacji generalnej South American Cup zostali Serb Marko Vukicević i Chilijka Noelle Barahona.

W stosunku do Pucharu Australii i Nowej Zelandii, południowoamerykańskie zawody były o wiele bardziej rozbudowane. Udało się bowiem przeprowadzić zawody we wszystkich pięciu konkurencjach. Gospodarzami były chilijskie i argentyńskie ośrodki narciarskie: Cerro Catedral, El Colorado, La Parva, Chapelco. Nie wszystkie z zaplanowanych zmagań doszły do skutku, odwołano m.in. mające kończyć puchar zmagania w Antillanca.

Slalom

Najlepszą zawodniczką slalomu była Hiszpanka Nuria PAU. 23-latka, któa wygrała 2 slalomy o 60 punktów pokonała zawodniczkę sklasyfikowaną na drugim miejscu – Salome Bancorę z Argentyny. Także kolejne 3 miejsca zajęły reprezentantki Argentyny. Trzecia ze stratą 96 punktów do triumfatorki była Macarena Simari Birkner, czwarta była Nicol Gastaldi, a piąta Maria Belen Simari Birkner.

Triumfatorem klasyfikacji slalomu mężczyzn został Argentyńczyk Tomas Birkner de Miguel. Uzyskał on przewagę 10 punktów nad swoim rodakiem Sebastiano Gastaldim, który zajął drugie miejsce. Następni alpejczycy stracili do tej dwójki już całkiem sporo. Trzeci w klasyfikacji Axel Esteve z Andory był o 88 punktów gorszy od Gastaldiego. Na piątym miejscu uplasował się Martin Arene (Francja), a na piątym Ondrej Berndt (Czechy).

Slalom gigant

W walce o wygraną w gigancie najbardziej liczyły się podobnie jak w slalomie Argentynki oraz Nuria Pau. Tym razem Hiszpanka musiała uznać wyższość Nicol Gastaldi, która sięgnęła po końcowe zwycięstwo uzyskując przewagę 55 punktów nad Pau. Hiszpańska alpejka zajęła drugie miejsce, a trzecia była Salome Bancora. Na pozycji czwartej uplasowała się Chilijka Noelle Barahona, a na piątej Maria Belen Simari Birkner.

Męski slalom gigant to ponownie podwójne Argentyńskie zwycięstwo. Na pierwszym miejscu znalazł się Sebastiano Gastaldi z dość znaczną przewagą (93 punktów) nad Cristianem Javierem Simari Birknerem. Na kolejnych dwóch miejscach uplasowali się Chilijczycy: Sven Von Appen i Kai Horwitz. Piąte miejsce zajął Tomas Birkner de Miguel.

Super G

W supergigancie kobiet bardzo dobrze radziły sobie reprezentantki Rosji. W czołowej czwórce były trzy reprezentantki tego kraju, w tym Aleksandra Propopiewa, która została sklasyfikowana na pierwszej pozycji. Zaledwie jeden punkt mniej od Rosjanki zgromadziła Noelle Barahona, która zajęła drugą lokatę. Trzecia była Julia Pleszkowa, a czwarta Jelena Jakowiszyna. Na pozycji piątej puchar zakończyła Francuzka Manon Campillo.

Supergigant mężczyzn zakończył się ostatecznym triumfem Brytyjczyka Jacka Gowera. Blisko wyniku punktowego reprezentanta Wielkiej Brytanii był Słoweniec Klemen Kosi, który stracił do Gowera 18 punktów i zajął drugie miejsce. Na trzecim miejscu uplasował się Henrik Von Appen, czwarty był Serb Marko Vukicević, a piąty Szwed Alexander Köll.

Zjazd

Rosjanki całkiem nieźle spisały się również w zjeździe, ale dwa pierwsze miejsca wywalczyły sobie zawodniczki z innych państw. Pierwsze miejsce w klasyfikacji zdobyła Carmina Pallas z Andory, a drugie ze stratą 55 punktów Noelle Barahona. Pierwsza z Rosjanek – Jelena Jakowiszyna – była trzecia. Czwarte miejsce zajęła Czeszka Ester Ledecká, która w poprzednim roku wygrała klasyfikację generalną Pucharu Ameryki Południowej. Na piątek lokacie znalazła się Aleksandra Prokopiewa.

Marko Vukicević był najlepszym zawodnikiem w zjeździe mężczyzn. Serb szczególnie dobrze zaprezentował się w końcowych zawodach, gdyż zdołał on odnieść dwa zwycięstwa w zjeździe, natomiast wcześniej zajmował dalsze pozycje (7. i 10.). Drugie miejsce zajął Włoch Guglielmo Bosca, a trecie ex aequo Klemen Kosi i Brice Roger (Francja). Również piąte miejsce było współdzielone przez dwóch zawodników: Thomasa Dressena i Josefa Ferstla (obaj Niemcy).

Kombinacja alpejska

Poza klasyfikacją supergiganta, również kombinacja alpejska zakończyła się triumfem Aleksandry Prokopiewwej. Druga była jej rodaczka Jelena Jakowiszyna, a trzecia Macarena Simari Birkner. Na pozycjach czwartej i piątej sklasyfikowane zostały Nuria Pau i Noelle Barahona.

W kombinacji mężczyzn triumfował zawodnik norweski – Rasmus Windingstad. Pierwsze zawody w kombinacji wygrał, w kolejnych był drugi i mógł cieszyć się z wygranej w klasyfikacji tej konkurencji. Na drugim miejscu uplasował się Marko Vukicević, na trzecim Alexander Köll, na czwartym Słoweniec Miha Hrobat, a na piątym drugi z Norwegów Stian Saugestad.

Klasyfikacja generalna

Dzięki zajmowaniu wysokich miejsc we wszystkich konkurencjach, w klasyfikacji generalnej kobiet zwyciężyła reprezentantka Chile Noelle Barahona. Jedynie w slalomie Chilijka uplasowała się poza czołową piątką (była ósma). Drugie miejsce w łącznej punktacji zajęła Macarena Simari Birkner (strata 52 punktów), a trzecie Nuria Pau (strata 67 punktów). Na miejscu czwartym znalazła się Salome Bancora, a na piątym Aleksandra Prokopiewa.

W przypadku mężczyzn starty we wszystkich konkurencjach nie były konieczne do ostatecznego triumfu w klasyfikacji generalnej. Zwyciężył Serb Marko Vukicević, choć w slalomie i gigancie nie punktował. Na drugim miejscu sklasyfikowano Argentyńczyka Sebastiano Gastaldiego (strata 44 punktów), a na trzecim znalazł się Klemen Kosi (strata 87 punktów). Na pozycji czwartej uplasował się Guglielmo Bosca, a na piątej Tomas Birkner De Miguel.

Dodaj komentarz

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.