Stoch1997, CC BY-SA 4.0, via Wikimedia Commons

Tydzień dzieli nas od rozpoczęcia sezonu Pucharu Świata w skokach narciarskich. Pierwszym przystankiem rywalizacji będzie rosyjski Niżny Tagił. Jak donoszą organizatorzy, skocznia jest już gotowa do oddawania na niej skoków.

Stoch1997, CC BY-SA 4.0, via Wikimedia Commons

Już 19 listopada odbędą się kwalifikacje do pierwszego w nowym sezonie zimowym konkursu indywidualnego Pucharu Świata. Po raz pierwszy w historii inauguracja odbędzie się w Niżnym Tagile na kompleksie Aist, na którym rozegrano dotychczas dwanaście zawodów PŚ mężczyzn i osiem kobiet. Pierwsza odsłona rywalizacji odbędzie się właśnie tam ze względu na to, że obiekty można przygotować wcześniej ze względu na niskie temperatury. Na tydzień przed rozpoczęciem imprezy organizatorzy informują, że w Rosji panują doskonałe warunki, a skocznie są gotowe do oddawania na nich prób. W przyszły weekend spodziewane temperatury to –10°C w nocy i –5 °C w dzień.

Według organizatorów większość ekip przyjedzie do Rosji w środowy wieczór. Skoczkowie będą mogli trenować na kompleksie “Bocian” nie tylko przed zawodami, ale także po nich, nim wyruszą do Ruki (24 listopada).

Granerud i Kramer razy dwa

W poprzednim sezonie Niżny Tagił był trzecim przystankiem Pucharu Świata. W obu rozegranych tam konkursach indywidualnych triumfował Halvor Egner Granerud, który właśnie po pierwszym zwycięstwie w Rosji przejął koszulkę lidera klasyfikacji generalnej od Markusa Eisenbichlera. Podium dwukrotnie uzupełnił Robert Johansson, stanęli na nim także Marius Lindvik i Daniel Huber. Zeszłoroczne zawody pań były zaliczane do cyklu Blue Bird. Dwukrotnie zwyciężyła w nich Marita Kramer.

Tegoroczny weekend w Niżnym Tagile rozpocznie się od piątkowych kwalifikacji (19 listopada), które wystartują o 16:30. Sobotni konkurs jest zaplanowany na 16:00, podobnie jak niedzielny (20 i 21 listopada). Tydzień później w Rosji swoją inaugurację będą miały też panie. Ich czwartkowa seria kwalifikacyjna ruszy o 17:30 (25 listopada). Konkursy odbędą się w piątek i sobotę kolejno o 15:30 i 12:00 (26 i 27 listopada).

Źródła: FIS