Nikt ich już nie dogoni. Niepriajewa i Klaebo z Kryształowymi Kulami

fot: M. Rudzińska

Natalia Niepriajewa i Johannes Hoesflot Klaebo zostali triumfatorami klasyfikacji generalnej Pucharu Świata w biegach narciarskich za sezon 2021/2022. Rosjanka i Norweg Kryształowe Kule zapewnili sobie na tydzień przed oficjalnym zakończeniem rywalizacji, która odbędzie się w dniach 11-13 marca szwedzkim Falun. W pozostałych klasyfikacjach także mamy coraz mniej niewiadomych.

fot: M. Rudzińska

Rosyjski triumf

Na tydzień przed zakończeniem sezonu Natalia Niepriajewa jest już pewna triumfu w klasyfikacji generalnej Pucharu Świata. 26-latka ze względu na wykluczenie Rosjan z rywalizacji międzynarodowej nie mogła co prawda pojawić się w Oslo i Drammen, ale jej przewaga okazała się na tyle bezpieczna, że nawet mimo nieobecności pozwoliła biegaczce wywalczyć pierwszą w karierze Kryształową Kulę.

Niepriajewa zgromadziła do tej pory 973 punkty i ma ponad dwieście “oczek” przewagi nad konkurentkami. Z racji tego, że do końca sezonu pozostały tylko zawody w Falun, pozostałe zawodniczki nie będą już w stanie zdetronizować liderki, która została przy okazji pierwszą od 21 lat triumfatorką Pucharu Świata z Rosji. Poprzednią była Julia Czepałowa, która zwyciężyła w sezonie 2000/2001.

Na drugie miejsce awansowała Szwedka Ebba Andersson (732 punkty), która wyprzedziła nieobecną w Oslo Jessie Diggins (721 pkt). Na czwarte miejsce z dużymi szansami na podium klasyfikacji generalnej awansowała Finka Krista Parmakoski (701 pkt). Piąta jest Norweżka Heidi Weng (637 pkt), a szósta Therese Johaug (635 pkt), która po sezonie zakończy karierę.

Polki w miniony weekend nie poprawiły swojej sytuacji. Najwyżej, na 87. miejscu, z dorobkiem piętnastu punktów plasuje się Izabela Marcisz. Monika Skinder (2 pkt) jest natomiast 115.

Klasyfikacja generalna Pucharu Świata kobiet

W klasyfikacji dystansowej na pierwszym miejscu znajduje się Therese Johaug, która w dotychczasowych występach uzbierała 635 punktów i w miniony weekend zapewniła sobie historyczną – piątą w karierze – małą kryształową kulę za biegi długie. Druga jest Szwedka Frida Karlsson (458 pkt), a trzecia Finka Krista Parmakoski (425 pkt).

Klasyfikacja biegów dystansowych kobiet

Decydujące rozstrzygnięcia zapadły także w klasyfikacji sprinterskiej. Pierwszą w karierze małą kryształową kulę za sprinty zapewniła sobie w Drammen Maja Dahqlvist (576 pkt). Do końca sezonu pozostały bowiem tylko jedne zawody, a przewaga Szwedki nad drugą w klasyfikacji Anamariją Lampić wynosi 155 punktów. Trzecia jest Jessie Diggins (339 pkt).

Klasyfikacja sprinterska kobiet

Klaebo po raz trzeci

Liderem po zmaganiach mężczyzn na norweskiej ziemi w Drammen i Oslo pozostał Johannes Hoesflot Klaebo (1375 pkt), który podobnie jak Niepriajewa jest już pewny triumfu w klasyfikacji generalnej Pucharu Świata. Norweg sięgnął tym samym po trzecią w karierze Kryształową Kulę. W tabeli wszech czasów znajdują się przed nim jedynie Bjoern Daehlie (6 zwycięstw), Gunde Svan (5) i Dario Cologna (4). Za plecami reprezentanta kraju Fiordów plasuje się triumfator dwóch poprzednich edycji Pucharu Świata – Aleksander Bolszunow (878 pkt), który nie powinien już stracić swojego drugiego miejsca.

Na trzeciej pozycji sklasyfikowany jest Fin Iivo Niskanen (718 pkt), a tuż za podium znajduje się Erik Valnes (559 pkt). Piąty jest Richard Jouve (513 pkt). Najwyżej z reprezentantów Polski plasuje się Maciej Staręga. Nasz doświadczony biegacz jest 66.

Klasyfikacja generalna Pucharu Świata mężczyzn

Nieobecność Rosjan i Johannesa Hoesflota Klaebo w Oslo wykorzystał Iivo Niskanen, który w niedzielę do swojego dorobku dopisał aż 133 punkty i dzięki temu awansował na pierwsze miejsce w klasyfikacji dystansowej. Fin wyprzedza drugiego w tabeli Aleksandra Bolszunowa o 49 “oczek”. Trzeci Klaebo traci do reprezentanta Suomi 54 punkty.

Klasyfikacja dystansowa mężczyzn

Wśród sprinterów na prowadzeniu znajduje się Johannes Hoesflot Klaebo (562 pkt), ale Norweg nadal nie może być pewny zdobycia małej kryształowej kuli. Po piętach depcze mu bowiem Richard Jouve, który przed ostatnimi zawodami sezonu traci do lidera 95 “oczek” i ma duże szanse na wyprzedzenie 25-latka. By tego dokonać Francuz musi zwyciężyć w Falun i liczyć na to, że Norweg nie pojawi się w Szwecji. Trzeci jest kolejny z reprezentantów Trójkolorowych – Lucas Chanavat (393 pkt). Na 31. miejscu z dorobkiem 54 punktów sklasyfikowany jest Maciej Staręga.

Klasyfikacja sprinterska mężczyzn

Źródło: informacja własna