Niespodziewana mistrzyni Polski w biathlonie. Pogodziła faworytki

fot. Sportsinwinter.pl

Wojciech Filip i Kamila Cichoń zostali mistrzami Polski seniorów w biegu indywidualnym. Rywalizacja w Dusznikach-Zdroju odbywała się na skróconych dystansach, a za każde pudło doliczano 45 sekund kary.

fot. Sportsinwinter.pl

Strzelanie kluczem do sukcesu

Jako pierwsi – kwadrans przed godziną dziesiątą- swoją rywalizację rozpoczęli seniorzy. Wojciech Filip prowadził od pierwszego punktu pomiaru do samej mety. To efekt świetnego strzelania, jedyne pudło zaliczył dopiero podczas ostatniego strzelania. Biegowo uzyskał trzeci czas – szybsi od niego byli Grzegorz Guzik i Jan Guńka. Obaj jednak pudłowali – Guńka cztery razy, Guzik aż pięciokrotnie. Na mecie zameldowali się z czasami ponad półtorej minuty gorszymi od Filipa. Lepszy o osiem sekund w pojedynku o srebro był Guńka.

Tuż za podium uplasował się najstarszy uczestnik biegu Łukasz Szczurek. Na strzelnicy uzbierał cztery kary, do najlepszego stracił niecałe trzy minuty. Największą niespodzianką środowych zmagań było piąte miejsce dla Kacpra Guńki, który o dziewięć sekund wyprzedził rewelacją ubiegłotygodniowych zawodów Pucharu IBU w Lenzerheide Tomasza Jakiełę. Czołową dziesiątkę uzupełnili Patryk Bryn, Wojciech Skorusa, Andrzej Nędza-Kubiniec i Marcin Zawół.

Sensacyjna mistrzyni

Bieg kobiet miał swoją dramaturgię. Faworytki pudłowały i tasowały się między sobą. Różnica na mecie pomiędzy Moniką Hojnisz-Staręgą, a Anną Mąką wyniosła pół sekundy. Kamila Żuk straciła do tej dwójki ledwie pięć sekund. Żadna z tej trójki nie sięgnęła jednak po końcowy triumf, ten wywalczyła sobie bezbłędnym strzelaniem Kamila Cichoń.

Zawodniczka IKN Górnik Iwonicz-Zdrój na prowadzenie wyszła już na półmetku, ale po trzeciej wizycie na strzelnicy wolniejszym biegiem minimalnie przegrywała z Mąką. Olimpijka z Pekinu podczas ostatniego strzelania spudłowała dwa razy i pozbawiła się szans na zwycięstwo. W sumie do czasu biegu doliczono jej cztery kary, o jedną mniej niż Hojnisz-Starędze. Najwyżej klasyfikowana polska biathlonistka zanotowała najlepszy czas biegu, pod tym względem wyprzedziła Kamilę Żuk o pięć sekund. Cichoń uzyskała siódmy rezultat biegowy.

Na piątym miejscu sklasyfikowano Patrycję Stanek. Triumfatorka kategorii młodzieżowej strzelała z 90% skutecznością. Szósty rezultat uzyskała Natalia Tomaszewska, a w pierwszej dziesiątce zmieściły się jeszcze Kinga Zbylut, Dominika Bielecka, Magda Piczura i Daria Gembicka. Magdalena Gwizdoń z ośmioma karami na koncie była jedenasta, a Joanna Jakieła, która trafiała co drugi strzał tylko dwunasta.

W czwartek rozegrane zostaną biegi sprinterskie, na piątek zaplanowano mass starty.

WYNIKI

Źródło: Komunikat prasowy PZBiath