Niemiecka dominacja trwa

Wczorajsze zawody Letniego Grand Prix w Courchevel na pewno na długo pozostaną w pamięci niemieckich kibiców. Konkurs przebiegał pod dyktando naszych sąsiadów. Trzech Niemców na podium? Niewątpliwie robi wrażenie. Po konkursie trener niemieckiej drużyny Werner Schuster nie krył swojego wzruszenia: “Z tego co wiem, coś takiego nie wydarzyło się nigdy wcześniej. Sześć lat ciężkiej pracy.” Jednak nasi chłopcy dzielnie próbowali stawić czoło niemieckiej dominacji. Można powiedzieć, że stoczyliśmy polsko-niemiecki pojedynek. Fakt, iż tylko niemieccy zawodnicy stanęli na podium nie oznacza, że my ponieśliśmy porażkę. Kto pamięta konkurs gdzie po pierwszej serii, w pierwszej dziesiątce znalazło się aż czterech Polaków? Moim zdaniem widok takich wyników był naprawdę budujący. Po cichu liczyłam na to, że całe podium zajmą Polacy ale niestety zdarzyło się całkiem odwrotnie. 


Ostatecznie to, że na podium znaleźli się tylko Niemcy zdecydowały detale i może odrobina szczęścia. Przecież Kamilowi do podium zabrakło tylko 0,3 pkt a do drugiego miejsca tylko 0,6. Jedynie młody Wellinger prezentował się znacznie lepiej od reszty i odniósł pewne zwycięstwo. Czołówka była bardzo wyrównana i w wielu przypadkach o tym jakie miejsce zajmie zawodnik decydował wiatr i to ile punktów rekompensaty dostanie. Nie można zatem powiedzieć, że konkurs przebiegał w sprawiedliwych warunkach.

Źródło: berkutschi.com

Chciałam jednak skupić się na naszych zawodnikach. Z konkursu na konkurs skaczą coraz lepiej, równiej. Ich forma rośnie i stabilizuje się, a to cieszy. Moim zdaniem na największą pochwałę zasłużył Janek Ziobro, który może być naprawdę zadowolony ze swojego występu. Mamy kolejnego zawodnika nie z kadry A, który bez problemu startuje w zawodach najwyższej rangi i radzi sobie świetnie. Uważam, że właśnie on i Krzysiek Biegun powinni jak najczęściej jeździć na zawody LGP czy PŚ, oczywiście jeśli prezentują wysoką formę. Przydałaby się większa rotacja w naszej kadrze. Słabiej skaczący Stefan, Krzysiek Miętus czy ktokolwiek inny powinien być zastąpiony młodszymi chłopakami, którzy dobrze się prezentują. Niech nabierają doświadczenia. Wracając jednak do Janka to powtarzając słowa trenera chciałam powiedzieć, że zrobił on bardzo duży postęp. Będę mu kibicować, aby jego forma zimą był na tyle dobra, żeby dostał szansę startów w PŚ. 

Widać, że forma zarówno Dawida jak i Kamila rośnie i stabilizuje. Nasz mistrz świata rozkręca się wraz z kolejnymi konkursami. Aż nie mogę się doczekać tego, co pokaże w Einsiedeln. Chciałabym zwrócić uwagę także na Piotrka, który również zrobił duży krok do przodu. Wydaję mi się, że właśnie nabrał wiatru w żagle i jego treningi idą coraz lepiej. Wczorajszy dzień na pewno nie należał do Maćka. Choć jak sam przyznaje nie był w najlepszej dyspozycji fizycznej i mimo tego, że nie oddał takich skoków na jakie go niewątpliwie stać, to i tak znalazł się w czołowej dziesiątce konkursu. Cała nasza piątka zawodników zasługuję na pochwałę. Pokazali siłę naszej drużyny. 

Polscy kibice przystępowali do tych zawodów na pewno z dużymi nadziejami. Nasi skoczkowie zaostrzyli nasze apetyty na podium po treningach i kwalifikacjach, w których tak świetnie skakali. Niestety zdarzyły się też takie sytuacje, gdzie kibice mogli poczuć się zawiedzeni. Stefan i Krzysiek w kwalifikacjach zaprezentowali się co by tu dużo mówić fatalnie. San trener nie krył swojego rozczarowania. Powiedział jednak coś co mnie zaciekawiło: „Krzysiek jest w trakcie przebudowy techniki skakania. Chcemy, by jego skoki były bardziej energiczne i na tym etapie jest to skakanie bardzo w kratkę, szczególnie podczas zawodów. Potrzebuje jeszcze około 2-3 miesięcy na kompletną przebudowę.” Oby wszystko poszło w dobrą stronę. Pozostaje nam tylko wierzyć w to, że to tylko chwilowa niedyspozycja chłopaków i że forma przyjdzie w odpowiednim momencie zimą.
 
Czy niemieccy skoczkowie w chwili obecnej są naprawdę najlepsi? Tego nie potrafię określić. Myślę, że spokojnie mogę powiedzieć, że najlepszą formę prezentuje Andreas Wellinger. Reszta drużyny po prostu trzyma równy poziom. Był to kolejny konkurs gdzie tylko Niemcy pokrzyżowali nam plany. Chyba możemy mówić o małym pechu naszej drużyny, bo niewątpliwie cały czas depczemy im po piętach. Trzeba jednak podchodzić do tego pozytywnie i po prostu cieszyć się z rywalizacji na wysokim poziomie. Bardzo spodobały mi się słowa Maćka po konkursie: „Niech się chłopcy wyskaczą w lecie a zima będzie nasza.” Właśnie z takim humorem powinno podchodzić się do zawodów. Wiem, że te słowa u niektórych wywołały oburzenie ale dla mnie zupełnie bez podstaw. Maciek po prostu żartował i jestem pewna, że gdyby takie słowa wypowiedziałby Piotrek nikt do niego nie miałby pretensji. Ja wierzę w to, że zima będzie należeć do biało-czerwonych. 

Podsumowując powiem tylko, że wczorajszy konkurs można zaliczyć do bardzo udanych. Udowodniliśmy wszystkim, że jesteśmy mocną drużyną i że nie można nas lekceważyć. Mam nadzieję, że w Einsiedeln będzie sprzyjać nam szczęście i będzie to kolejny świetny konkurs w wykonaniu Polaków. Można uda nam się przerwać dobrą passę Niemców?
Mateusz Król
Obserwuj

1 thought on “Niemiecka dominacja trwa

Dodaj komentarz

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.