Nie żyje wiceszef polskiego saneczkarstwa. Zmarł na Covid-19

fot. pzssan.pl

Tragiczne wieści docierają do nas z szeregów Polskiego Związku Sportów Saneczkowych. Nie żyje Jan Błoński, wiceprezes organizacji. Federacja poinformowała, że do jego śmierci przyczynił się koronawirus.

fot. pzssan.pl

– Zwyciężał na torach wioślarskich, walczył o tor lodowy w Krynicy-Zdrój, przegrał walkę życia z COVID-19. 15 grudnia zmarł w Warszawie w wieku 71 lat, długoletni działacz ruchu olimpijskiego, sportowego i turystyki Jan Błoński – czytamy w informacji na stronie PZSSan.

Błoński od 1988 roku aż do 26 czerwca 2010 roku był prezesem Polskiego Związku Sportów Saneczkowych. Dzięki Jego wielkiemu zaangażowaniu w 2008 roku rozpoczęto na Górze Parkowej w Krynicy-Zdrój budowę toru lodowego sztucznie mrożonego. Po śmierci prezesa PZSSan Michała Jasnosza 29 września 2019 roku Janowi Błońskiemu wiceprezesowi PZSSan powierzono pełnienie obowiązków prezesa. Sprawował ją do 12 września 2020 roku.

– Polskim saneczkarstwem kierował prawie trzy dekady. Znał potrzeby zawodników i trenerów. Był szanowany przez kierownictwo Międzynarodowej Federacji Saneczkowej. Podczas Zimowych Igrzysk Olimpijskich promował ideę budowy toru lodowego sztucznie mrożonego w Polsce. Miał usposobienie poszukiwania pozytywnych rozwiązań. Często uśmiechnięty, cieszył się zaufaniem i wzbudzał szacunek. Sport saneczkowy był drogą wytyczonych marzeń, by dzięki staraniom również i Jego, polskie dzieci, młodzież, juniorzy i seniorzy znaleźli w Krynicy-Zdrój miejsce do uprawiania saneczkarstwa. Niespodziewana choroba nie pozwoliła mu na zrealizowanie marzeń – wspominają w związku.

Przez wiele lat wchodził w skład zarządu i prezydium Polskiego Komitetu Olimpijskiego. Cieszył się ogromnym zaufaniem ludzi sportu.

– Janku będzie nam Ciebie bardzo brakowało. Odszedłeś niespodziewanie i za szybko. Odszedłeś. Twoje marzenia pozostają – napisali przedstawiciele Polskiego Związku Sportów Saneczkowych.

Źródło: Pzssan.pl

Mateusz Król
Obserwuj